Najlepsze filmy z Nowych Horyzontów – kina artystycznego, niekonwencjonalnego i bezkompromisowego będzie można zobaczyć w Teatrze Atelier. Seanse rozpoczynają się o godz. 11.00. Wstęp na seans jest bezpłatny. 

25 maja gramy – „Mała mama”, reż. Celine Sciamma

Ośmioletnia Nelly straciła właśnie swoją ukochaną babcię i pomaga rodzicom w sprzątaniu rodzinnego domu matki. Eksploruje okolice, w których jej mama, Marion, bawiła się w dzieciństwie i budowała domek na drzewie, znany z wielu opowieści. Pewnego dnia Nelly poznaje w lesie dziewczynkę w jej wieku, budującą domek na drzewie. Nowa znajoma ma na imię Marion.

Kameralna historia skupiająca się na emocjach i uczuciach matki i córki. Świat wewnętrzny kobiecych bohaterek miesza się tutaj z różnymi okresami z ich życia. Tworzone portrety psychologiczne, o powtarzalnych cechach i przymiotach, podkreślają nie tylko siłę więzi rodzinnych, ale też uniwersalną ciągłość losów ludzkich. O metaforyczności zdarzeń życiowych bohaterek świadczy wchodzenie córki w rolę matki i matki – w postać córki. Dziecięca wyobraźnia daje nam możliwość obserwacji spectrum przeżywania żałoby i straty, a także uwidacznia rozwój empatii u dziecka i dużą wrażliwość na ludzkie cierpienie. Film wpisuje się w nurt filmów o charakterze terapeutycznym, w którym nie tylko mamy obserwować emocje bohaterek, ale również odnajdywać je w sobie i oswajać.

---

Więcej o Klubie Animus 60+ można dowiedzieć się TUTAJ

Przed nami kolejne Sopockie Spotkania Kobiet, czyli rozmowy o sprawach ważnych, dotyczących różnych dziedzin życia, ale zawsze z perspektywy kobiet.
 
24 maja o godzinie 18.30 gościniami Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim, wiceprezydentki Sopotu będą:
>Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie,
>Beata Możejko, historyczka, profesor dr hab., wykładowczyni na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Historycznym
>Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektorka Muzeum Sopotu.
 
Porozmawiamy o kobietach w historii – dlaczego tak mało jest ich w podręcznikach.
 
Spotkanie odbędzie się na żywo w Teatrze Atelier.
 
Dla tych, którzy nie będą mogli z nami być na miejscu, przygotowaliśmy transmisję w mediach społecznościowych na profilach Sopockie Spotkania Kobiet oraz Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim

Zapraszamy także do dołączenia do grupy Sopockie Spotkania Kobiet na Facebooku.
 
Info o gościniach:
 
Agnieszka Jankowiak-Maik – nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, tutorka, trenerka, publicystka oraz aktywistka edukacyjna, znana w sieci jako Babka od histy. Autorka książki „Historia, której nie było”. Laureatka XIV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, „Medalu Wolności Słowa” Grand Press w kategorii „Obywatel(ka)” oraz tytułu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021. Promotorka nowoczesnych metod nauczania, społeczeństwa obywatelskiego i kobiecej strony historii.
FB: Babka od histy https://www.facebook.com/babkaodhisty
IG: babka_od_histy https://www.instagram.com/babka_od_histy/
 
Beata Możejko – historyczka, profesor dr hab., wykładowczyni na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Historycznym. Specjalizuje się w historii średniowiecza, historii morskiej Gdańska i Hanzy, zajmuje się historią późnośredniowiecznych władczyń w Europie. Autorka i współredaktorka wielu wydawnictw. Wielokrotna stypendystka Fundacji Lanckorońskich. Prezeska Towarzystwa Domu Uphagena.

Wiceprzewodnicząca Rady Muzeum przy Muzeum Zamkowym w Malborku, członkini prezydium Komisji Nauk Historycznych PAN, członki Rady Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
 
Karolina Babicz-Kaczmarek – absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim, związana z Muzeum Sopotu od 2007 r. Autorka artykułów, współautorka i kuratorka wystaw oraz wielu projektów, m.in. „Polonia Sopocka” i „Sopocianie”. Od 2018 r. pełni funkcję dyrektorki Muzeum Sopotu. W 2018 otrzymała tytuł Osobowość Roku „Dziennika Bałtyckiego”.

Długi weekend majowy to okazja do złapania oddechu i relaksu. Po pandemicznej przerwie sopocianie i turyści będą mogli rozpocząć sezon w aktywnym i kulturalnym stylu. Sopot przygotował na tę okazję szereg bezpłatnych atrakcji. Koncerty, warsztaty kotylionowe, animacje dla dzieci, wystawy, pokaz mody czy piknikowanie na trawie - to tylko niektóre z propozycji, które Sopot przygotował na tegoroczną majówkę. Pierwsze wydarzenia już 30 kwietnia.

Zapraszamy na jedno z wydarzeń organizowanych w ramach tegorocznej Sopockiej Majówki! 3 maja 2022 o 16.00 orkiestra kameralna TriCity pod dyrekcją Ariela Ludwiczaka z udziałem: Karoliny Leszko i Marcin Jajkiewicza zagra polskie i światowe szlagiery lat 20. i 30. Słyszymy się w Muszli Koncertowej na Skwerze Kuracyjnym.

Przygotowaliśmy bardzo ciekawą, muzyczną podróż w czasie. Odwiedzimy Polskę w dwudziestoleciu międzywojennym i usłyszymy muzykę tamtych lat - lekką, skrojoną pod mieszczańskie gusta, a jednak obdarzonej osobliwym urokiem, wdziękiem, a niekiedy i smakiem. Sprawdzimy także, co przyniosła swingowa fala jazzu, która pojawiła się w Polsce pod koniec lat 30. i wyniosła na szczyty popularności big bandy Henryka Warsa czy Jerzego Petersburskiego.

W trakcie koncertu publiczność usłyszy:

 

 1. Tango milonga (J. Petersburski, A. Włast) 
 2. Powróćmy jak za dawnych lat (J. Jurandot, H. Wars)
 3. Bei Mir Bistu Shein (S. Secunda, J. Jacobs) 
 4. Smile (C. Chaplin, J. Turner & G. Parsons)
 5. Ja bez przerwy śmieję się (E. Schlechter, F. Scher) 
 6. Na pierwszy znak (J. Tuwim, H. Wars) 
 7. Begin the Beguine (Cole Porter) 
 8. This Can’t Be Love (R. Rodgers, L. Hart)
 9. To ostatnia niedziela (E. Schlechter, F. Scher) 
 10. Cheek to Cheek (I. Berlin) 
 11. Seksapil (E. Schlechter, H. Wars) KAROLINA
 12. Over the Rainbow (H. Arlen, E. Y. Harburg) 
 13.  Już nie zapomnisz mnie (L. Starski, H. Wars) 
 14. Abduł Bej (F. Gordon, L. Szmaragd) 
 15. Paper Moon (H. Arlen, E. Y. Harburg) 
 16. Mack the knife (K. Weil, B. Brecht, M. Blitzstein)
 17.  It Don't Mean A Thing (If It Ain't Got That Swing) (D. Ellington, I. Mills) 

Czas trwania koncertu to ok. 90 min.

Wstęp wolny. 

Pełen program Sopockiej Majówki można znaleźć TUTAJ.

 

Wykonawcy:

KAROLINA LESZKO - wokal

Uczestniczka The Voice of Poland, Must Be The Music, THE FOUR. W 2017 roku wystąpiła w koncercie DEBIUTY podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 2019 roku na koncercie Michela Buble w krakowskiej arenie, Karolina spełniła jedno ze swoich największych marzeń. Podczas wspólnego wykonania piosenki When I Fall In Love artysta porównał jej głos do Celine Dion. Duet ten stał się medialną sensacją - zarejestrowany film w ciągu kilku dni osiągnął ponad milion odsłon.

MARCIN JAJKIEWICZ - wokal

Aktor musicalowy, wokalista jazzowy, musicalowy, rozrywkowy. Dyplomowany instruktor wokalny. Wykładowca na Akademii Muzycznej w Łodzi na wydziale musical. Wieloletni artysta popularnego programu telewizyjnego „Jaka to melodia?” oraz gość w nowym programie Roberta Janowskiego „Gra muzyka”.

ARIEL LUDWICZAK - dyrygent, kierownik muzyczny.

Absolwent Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku klasie dyrygentury prof. Wojciecha Rajskiego. Ukończył także studia podyplomowe w specjalności Zarządzanie w kulturze na wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Stypendysta i uczestnik zimowej edycji LPP Erasmus i ABAM w Tallinie (Estonia) w 2009 roku. Jako dyrygent i organizator wydarzeń kulturalnych aktywnie udziela się w życiu artystycznym pomorza i nie tylko, ściśle współpracując z instytucjami kultury.

Jest założyciel i dyrektorem artystycznym Orkiestry Kameralnej TriCity, zespołu złożonego z utytułowanych muzyków, absolwentów renomowanych uczelni muzycznych w Polsce i zagranicą. Współpracował z artystami, spośród których należałoby wymienić m. in.: Krzesimira Dębskiego, Sławka Uniatowskiego, Macieja Pospieszalskiego, Trio Andrzeja Jagodzińskiego, Marcina Wyrostka, Wojciecha Staroniewicza, Macieja Miecznikowskiego, występując na scenach Opery Leśnej w Sopocie, Filharmonii Szczecińskiej, Opery Bałtyckiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Elbląskiej Orkiestry Kameralnej czy Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Od 2011 roku rozpoczął współpracę z Polską Filharmonią Kameralną Sopot w charakterze koordynatora artystycznego. W sezonie artystycznym 2014-2015 Ariel Ludwiczak był dyrygentem-rezydentem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot w programie stypendialnym Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Orkiestra kameralna TriCity

Dawid Makosz - fortepian
Dariusz Herbasz - saksofon
Jarosław Stokowski - kontrabas
Michał Lasota - perkusja

 

 

 

Zapraszamy na koncert KIZO!

To początek nowej trasy koncertowej promującej album Ostatni Taniec” (premiera 17.06.2022)!

Otwarcie bram: 19:00
Start wydarzenia: 21:00

--

Kizo - polski raper i autor tekstów. Współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak raperzy Tymek, Borixon, Wac Toja, Margaret, Young Igi, Szpaku czy Malik Montana. Członek zespołu Chillwagon. W jego dyskografii znajdziemy albumy: Ortalion(2018), Czempion(2018), Pegaz(2019) czy Posejdon(2020), ale trzeba wymienić jeszcze dwa wydawnictwa! W 2021 pojawił się album “Jeszcze pięć minut” to zróżnicowany materiał, na którym każdy znajdzie coś dla siebie. Tytuł nawiązuje do stylu życia artysty. Kizo ma wytatuowane na kolanie “Jeszcze pięć minut” - hasło, które towarzyszy mu na każdej imprezie. Zapowiedziany nowy album Kizo czyli "Ostatni Taniec” jest kontynuacją ścieżki, którą Kizo kroczy już od jakiegoś czasu. Z tą różnicą, że tym razem jest jeszcze bardziej tanecznie i reggaetonowo. 

Strona 1 z 2
 • Opera Leśna
 • PFK Sopot
 • Teatr
 • Pozostałe