SOPOT JAZZ 2007

Wystawa Marka Karewicza " This is Jazz"
11 października 2007, Krzywy Domek, ul. Bohaterów Monte Cassino w Sopocie

Koncert: Trójmiejskie Trio Klezmerskie
11 października 2007, Restauracja Harnaś, Moniuszki 9 w Sopocie

Koncert: Maciek Grzywacz Quartet feat. Tyler Hornoby (Kanada)
Anna Serafińska
Przemek Dyakowski - prowadzenie koncertu
12 października 2007, Sala Koncertowa PFK na terenie Opery Leśnej w Sopocie

Koncert: New Bone
AGA ZARYAN
Przemek Dyakowski - prowadzenie koncertu
13 października 2007, Sala Koncertowa PFK na terenie Opery Leśnej w Sopocie

Jam session
13 października 2007, Pub KINSKI, ul. Kościuszki w Sopocie

Prezydent Miasta Sopotu, Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo – Kredytowe oraz Bałtycka Agencja Artystyczna BART zapraszają na czwartą edycję festiwalu SOPOT JAZZ 2007. Podczas poprzednich edycji gośćmi festiwalu byli czołowi polscy muzycy jazzowi m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski, Adam Makowicz, Michał Urbaniak, Leszek Możdżer, Urszula Dudziak oraz gwiazdy zagraniczne takie jak Miles Griffith, Branford Marsalis, Kenny Garrett.
W tym roku festiwal odbywa się w dniach 11-13 października. Serdecznie zapraszamy wielbicieli jazzu i dobrej muzyki do Sali Koncertowej PFK oraz klubów sopockich, a także na wystawę „This is jazz” w Krzywym Domku.
 

BIOGRAFIE ARTYSTÓW:

AGA ZARYAN
Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Fryderyka Chopina oraz Policealne Studium Jazzu przy ul. Bednarskiej w Warszawie,
w klasie Ewy Bem. W 1998 roku została laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Dwukrotnie była stypendystką międzynarodowych warsztatów jazzowych: Stanford Jazz Workshop i Jazz Camp West w Stanach Zjednoczonych, gdzie kształciła się pod kierunkiem cenionych wokalistek, (m. in.: Rebecca Parris i Madeline Eastman). W 1997 roku występowała na festiwalu muzyki współczesnej Warszawska Jesień z orkiestrą pod batutą Jacka Kasprzyka, rok później z kwartetem smyczkowym w Panoramie Muzyki XX Wieku "Passage". W 2000 roku występowała razem z Michałem Tokajem z programem jazzowym w Stanach Zjednoczonych.
W marcu 2002 ukazał się jej debiutancki album "My Lullaby", w nagraniu którego wzięli udział: Tomasz Szukalski, Darek Oleszkiewicz, Michał Tokaj oraz Łukasz Żyta. Płyta zebrała bardzo dobre recenzje w Polsce, a także w Japonii, gdzie jest oficjalnie dystrybuowana. "My Lullaby" została również nominowana do nagrody Polskiej Akademii. Od tego czasu, Aga występowała w klubach i na festiwalach
w Polsce, Anglii, USA, Izraelu, Czechach, Szwecji i Francji. Czytelnicy pisma Jazz Forum, uznali ją za jedną z najlepszych polskich wokalistek jazzowych ubiegłego roku. (Jazz Top 2004, Jazz Forum - luty 2005). W 2004 roku uzyskała licencjat na Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Muzykoterapii, koncentrując się
w pracy na wykorzystaniu niektórych elementów muzyki jazzowej w procesie uczenia i terapii muzycznej dzieci i młodzieży. W 2006 zdobyła nagrodę na Międzynarodowych Zmaganiach Wokalistów Jazzowych "Jazz Struggle". Teraz promuje swoją drugą płytę w Polsce i zagranicą.

Skład zespołu:
Aga Zaryan – śpiew
Michał Tokaj – fortepian
Sławek Kurkiewicz – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja

 

 

Maciek Grzywacz Quartet feat. Tyler Hornby (Kanada)
Do swego najnowszego autorskiego projektu gitarzysta Maciej Grzywacz zaprosił znakomitych muzyków: Macieja Sikałę, Piotra Lemańczyka oraz Tylera Hornby (Kanada). Kompozycje napisane specjalnie dla tego międzynarodowego składu w nowoczesny sposób wykorzystują możliwości brzmieniowe jazzowego kwartetu z udziałem gitary i saksofonu. Maciek Grzywacz ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie oraz w Monachium (Niemcy). Płyta Forces Within jest jego drugim autorskim projektem. W nagraniu poprzedniej Things Never Done, wziął udział wybitny nowojorski trębacz Avishai Cohen. Maciek Grzywacz ma na swoim koncie dwie nominowane do Fryderyka płyty zespołu (0-58) oraz udział w nagraniach i koncertach zespołów Piotra Lemańczyka m. in. wraz ze Zbigniewem Namysłowskim, Jakobem Dinesenem oraz Adamem Pierończykiem. Współpracuje również z Wojciechem Staroniewiczem, Jackiem Kochanem i Krystyną Stańko.

Tyler Hornby jest jednym z najwybitniejszych współczesnych perkusistów kanadyjskich. Występuje z takimi znakomitościami światowego jazzu, jak Bob Mintzer, Randy Brecker, Ingrid Jensen, Alain Caron, Brad Goode, Chip Stephens
i Mike Tomaro. Ukończył wydziały jazzowe Uniwersytetu w Calgary oraz Uniwersytetu w Colorado, gdzie studiował u zdobywcy nagrody Grammy, perkusisty Paula Romaine (Woody Herman Big Band). W swoim dorobku ma
m. in. dwa albumy jako co-leader zespołu Terrain oraz swoją autorską płytę Shadows of Brighter Day wydaną w 2005 roku.

Maciej Sikała, saksofonista tenorowy i sopranowy, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat wielu nagród i plebiscytów m.in.
I miejsce w ankiecie czytelników Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995-2006. Gra w takich zespołach, jak: Kwintet Piotra Wojtasika, Kwartet Wojciecha Niedzieli, Sopot-Hamburg Jazz Quintet, Vintage Band, Duet z Leszkiem Dranickim. W swoim dorobku ma ponad 20 płyt. W 1998 roku ukazała się pierwsza autorska płyta Macieja Sikały Blue destinations a w 2001 roku, kolejna The Sheep is Found, nominowana do nagrody Fryderyk w kategorii jazzowy album roku. W roku 2006 ukazała się autorska płyta Macieja Sikały Another one for...

Piotr Lemańczyk, kontrabasista i gitarzysta basowy, kompozytor aranżer. Laureat Międzynarodowego Konkursu Jazz Juniors`95, konkursu Jazz na Odrą`96 we Wrocławiu oraz nagrody Złoty Klucz do Kariery Pomorskiej Jesieni Jazzowej.
W swym dorobku ma trzy autorskie płyty, które zebrały znakomite recenzje
w prasie fachowej. Brał ponadto udział w nagraniu blisko dwudziestu płyt. Współpracuje z takimi sławami jazzu jak: Maciej Sikała, Wojtek Staroniewicz, Emil Kowalski, Sławomir Jaskułke, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Tomasz Szukalski, Jarosław Śmietana, Zbigniew Namysłowski, Jacek Kochan, Ulf Atacker, Jakob Dinesen, Goran Larsen, Rivo Talfenau.

Skład zespołu:
Maciej Grzywacz – gitara
Maciej Sikała – saksofon
Piotr Lemańczyk – kontrabas
Tyler Hornby - perkusja

 


ANNA SERAFIŃSKA
Anna Serafińska to wybitna i uznana wokalistka jazzowa, wykonująca również popularny repertuar, często łączy jazz z piosenką liryczną np. Osieckiej, Kofty.
Anna Serafińska jest laureatką najbardziej prestiżowego konkursu wokalnego na świecie, który odbywa się w Szwajcarii - Montreux Jazz Festival. Zdobyła Grand Prix i nagrodę publiczności (sic!) jednocześnie na tymże konkursie w 2004r. W tym roku zdobyła pierwszą nagrodę na międzynarodowym festiwalu Lady Summer Jazz w Norwegii. Koncertuje częściej poza Polską, gdzie jest chyba bardziej doceniana niż w Polsce.
Serafińska, mimo młodego wieku, rozwija karierę pedagogiczną. Jako pierwsza w Polsce uzyskała tytuł doktora na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia na wydziale wokalnym od kilku lat. Współpracuje z TV m.in. w przygotowaniu programu Idol oraz najnowszego programu muzycznego dla aktorów...
Za swoje osiągnięcia jeszcze jako studentka uzyskała Stypendium Ministerstwa Kultury. Czytelnicy Jazz Forum uznali ją w 2000 roku ''Nową Nadzieją Jazzu''.
Pracowała, występowała z wieloma wybitnymi postaciami takimi jak Namysłowski A. Jagodziński, A. Pierończyk, J. Śmietana, W. Nahorny, W. Karolak, H. Miśkiewicz, J. Skowron, C. Konrad, B. Maseli, P. Wojtasik.. Tymczasem Ula Dudziak, która sama tak wiele osiągnęła w śpiewie instrumentalnym, otwarcie podkreśla, że A. Serafińska śpiewa obecnie wokalizy najlepiej w Polsce.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że A. Serafińska, jest wnuczką słynnej Carmen Moreno, Hiszpanki z pochodzenia, pierwszej damy polskiego swingu w latach powojennych.
Nagrała 4 płyty: Melodies, Nieobecni, Ciepło Zimno i Gadu Gadu- czyli Osiecka na jazzowo.

Skład zespołu:
Anna Serafińska - śpiew
Rafał Stępień – keyboard
Artur Lipiński – perkusja
Andrzej Rusek – bas elektryczny

 

 

NEW BONE
New Bone to klasyczny kwintet jazzowy
z Krakowa, grający swój autorski program, oparty na dokonaniach gigantów światowego jazzu ("Art Blakey's Jazz Messengers", Miles Davis, Lee Morgan).
Zespół kontynuuje muzyczne tradycje akustycznego Milesa, Horace Silvera, Wayne’a Sortera, Jazz Messenger perkusisty Arta Blakey’a. Grają kompozycje swojego lidera Tomasza Kudyka. W muzyce zespołu słychać wyraźnie syntezę twórczości tych wielkich artystów. W grudniu 2004 r. "NEW BONE" zarejestrował swój debiutancki album "Something for Now", który cieszy się dużym uznaniem wśród krytyków i publiczności.
Koncerty zespołu są nie lada gratką, zarówno dla melomanów tego nurtu, jak
i zwykłego słuchacza.

Tomasz Kudyk - trąbka
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie trąbki Benedykta Matusika. Podczas studiów współpracował z Orkiestrą Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Operą Krakowską. Jako muzyk jazzowy, poza pracą w New Bone grał z Leszkiem Kułakowskim, Adamem Pierończykiem, Jarkiem Śmietaną, Andrzejem Cudzichem, Wojtkiem Groborzem, Januszem Muniakiem. Na stałe współpracuje z zespołami Marka Stryszowskiego „Little Egoist” i „De Profundis”, oraz kwintetem Leszka Kułakowskiego. Jako muzyk sesyjny jest często zapraszamy do różnego rodzaju projektów muzycznych.


Marcin Ślusarczyk - saksofon altowy
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Oszukiwany muzyk sesyjny. Jako muzyk jazzowy, poza pracą w New Bone, wpółpracował z Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Kułakowskim, Januszem Muniakiem.


Paweł Kaczmarczyk - fortepian
Jeden z najwybitniejszych pianistów jazzowych młodego pokolenia, student Akademii Muzycznej w Katowicach, kompozytor, lider KBD Trio i sideman.
Jest zdobywcą Oskarów Jazzowych – Grand Prix Jazz Society „Melomani”
w kategorii „Nadzieja Melomanów 2005”.

Maciej Adamczak - kontrabas
Absolwent Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatem kilku liczących się polskich konkursów jazzowych :Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Pomorska Jesień Jazzowa. Współpracował z Quintessence Eryka Kulma, Krzysztofem Popkiem, Januszem Skowronem, Markiem Bałatą, grał w big-bandzie Zbigniewa Namysłowskiego. Bardzo często można go posłuchać w klubie „U Muniaka” w Krakowie.

Arek Skolik – perkusja
Perkusista jazzowy, kompozytor. Na stałe współpracuje z zespołem Graal trębacza Ziuta Gralaka. Nagrał z nim 4 płyty: „Graal 1”, „Graal 2”, „Truskawki”, „Graal – muzyka do filmu ŁukaszaWylężałka „Darmozjad polski”. Prowadzi swój własny zespół Checkmate, z którym zrealizował 2 płyty „Checkmate” i „Mirror Gambit” Przez kilka lat był perkusistą Stanisława Soyki z którym nagrał 2 płyty „Nr. 17” i „Live Pstrąg Zakopane”. Koncertuje z Joachimem Menclem w zespołach :jmTrio i Mencel, Logan, Skolik, Jerzym Milianem w zespole „Sticks Quintet”. Grał z Maciejem Sikałą, Piotrem Wojtasikiem, Tomaszem Szukalskim, Mietkiem Szcześniakiem, Lorą Szafran i wieloma innymi.

Skład zespołu:
Tomasz Kudyk - trąbka, fluegelhorn
Marcin Ślusarczyk - saksofon altowy
Paweł Kaczmarczyk - fortepian
Maciej Adamczak -kontrabas
Arek Skolik - perkusja