23 lipca 2009, godz. 20.00
Opera Leśna w Sopocie


 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

reżyseria: Jerzy Gruza
kierownictwo muzyczne: Dariusz Różankiewicz
scenografia: Małgorzata Szydłowska
kostiumy: Barbara Ptak
choreografia: Bernard Szyc
współpraca reżyserska: Ewa Gierlińska
przygotowanie wokalne: Agnieszka Szydłowska

 


W roku jubileuszowym chcemy zaproponować wydarzenia, które nabierają nowej jakości w pięknym leśnym amfiteatrze. Stąd pomysł pokazania w Operze Leśnej słynnego na całym świecie musicalu, który znakomicie zrealizował nasz rodzimy Teatr Muzyczny w Gdyni: „Skrzypka na dachu”. Opowieść o przemijaniu, odchodzeniu w przeszłość jednego świata i konieczności pogodzenia się z nowym bardzo dobrze wpisuje się w klimat wspomnień charakterystyczny dla jubileuszy.
 

 

„Skrzypek na dachu” to luźna adaptacja książki „Dzieje Tewjego Mleczarza” ukraińskiego autora żydowskiego pochodzenia Szołema Alejchema. Musical opowiada o losach żydowskiej rodziny, żyjącej w małej wiosce Anatewka w carskiej Rosji, a w konsekwencji wydarzeń historycznych zmuszonej do emigracji. To także historia upadku tradycji, która nie wytrzymuje konfrontacji z nowymi zjawiskami. W „Skrzypku…” w dowcipny, a zarazem liryczny i dramatyczny sposób mówi się o podstawowych wartościach ludzkiego życia. Główny bohater, ubogi ojciec pięciu córek, musi wybierać między poszanowaniem tradycji, a szczęściem swoich dzieci. Czyni to z naturalną pogodą ducha i wiarą w harmonię otaczającego świata, prowadząc zabawne i pełne ciepła pogawędki z Bogiem.
 

 

Musical ten to arcydzieło gatunku, które od czasu premiery w 1964 roku było grane na scenach całego świata. Mieszkańcy Trójmiasta mogli zobaczyć to przedstawienie już w 1984 roku, niedługo po polskiej premierze, która odbyła się rok wcześniej w Łodzi. Spektakl stał się legendą polskiego teatru, przez 15 lat nie schodząc z afisza, zdobywając znakomite recenzje zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych krytyków. Lucjan Kydryński napisał wtedy: „jest to pierwsza u nas inscenizacja amerykańskiego musicalu, dorównująca dobrym produkcjom zachodnim”. W 2008 roku dyrektor Teatru Muzycznego postanowił powrócić do tej produkcji, zapraszając Jerzego Gruzę do ponownego jej wyreżyserowania. Główną rolę w spektaklu gra znakomity aktor Teatru Muzycznego Bernard Szyc, wykładowca w przyteatralnym Studium Wokalno-Aktorskim, który wiele lat czekał na tak dużą rolę. Tę nową wersję widowiska będą mogli zobaczyć widzowie w Operze Leśnej. Zostanie ona jednak w pewnym stopniu wyreżyserowana na nowo przez Jerzego Gruzę, zainspirowanego charakterem i architekturą leśnego amfiteatru.

 

  

 sopot  sopot  


 
   
Patronat medialny:

   
            
   3miasto  3miasto infomusic
   

         

 Wspólpraca: