PAUL ANKA - koncert
3 sierpnia 2008, Opera Leśna , Sopot

Paul Anka urodził się w 1941 w Ontario. Był cudownym dzieckiem - śpiewać zaczął w wieku 12 lat, zaś dwa lata później zabrał ojcu samochód, aby udać się na amatorski konkurs śpiewania.
"Kradzież" ta opłaciła się - już wkrótce Paul nagrał swój pierwszy singiel -
"I contess". Ogromną popularność zdobył dzięki nagraniu "Diany" - utworu, który okazał się megahitem. Kompozycja ta tak zachwyciła producenta Dona Costa, że zaproponował młodemu wokaliście współpracę. Wkrótce melodyjną "Dianę" nucili wszyscy, a Paul Anka miał na swoim koncie 10 milionów singli sprzedanych na całym świecie. Przyszedł czas także na kolejne hity Anki, takie jak: "You Are My Destiny" i "Crazy Love". Wokalista zajmował się również pisaniem piosenek - to on był autorem szlagieru Buddy’ego Holly - "It Doesn't Master Anymore" oraz Toma Jonesa "She's a Lady."
W 1961 Anka założył własną wytwórnię płytową i skupił się na produkcjach mających zainteresować bardziej dorosłą część publiczności. Pojawił się także
w kilku filmach, między innymi w "The Longest Day". Lata 70. był okresem współpracy z Odią Coates, z którą Anka nagrał single "One Man Woman/One Woman Man" i "I Don't Like to Sleep Alone". Powstał także kolejny solowy album Paula: "Times Of Your Life". Kolejne lata przyniosły głównie wydania zebranych hitów kompozytora, natomiast w następnej dekadzie Anka nagrał duety z takimi artystami jak Michael Buble czy Jon Bon Jovi.
Paul Anka pisał też dla innych wykonawców: It Doesn't Matter Anymore hit dla Buddy'ego Holly'ego She's A Lady hit dla Toma Jonesa My Way hit dla Franka Sinatry.
Jego piosenkę "Put Your Head On My Shoulder" można usłyszeć w grze Hitman Kontrakty w misji "Przyjęcie u króla mięsa".
22 listopada 1963 roku, będący wtedy właściwie u szczytu popularności, Paul Anka miał wystąpić w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Ale widzowie nie usłyszeli „Diany” i wielu innych przebojów. Natomiast do historii przeszedł Paul Anka zapłakany na wiadomość o tym, że prezydent Stanów Zjednoczonych John Fitzgerald Kennedy został zabity w zamachu w Dallas. Koncert w Warszawie odwołano.
Pod koniec lat 60. śpiewał m.in. w duecie z polską piosenkarką Violettą Villas
w Casino de Paris w Las Vegas.
Można go zobaczyć w filmie 3000 mil do Graceland
16.09.2007 roku pojawił się w taneczno-muzycznym show Janusza Józefowicza
i Nataszy Urbańskiej "Przebojowa noc" i zaśpiewał w duecie z Nataszą Urbańską

BIOGRAFIA ARTYSTY
Paul Anka (ur. 30 lipca 1941 w Ottawie, Kanada) – piosenkarz pop
i twórca piosenek. Jest synem właścicieli restauracji (z pochodzenia Libańczyków). Już jako dziecko śpiewał m.in. w chórze kościoła St Elijah Syriac Orthodox Church w rodzinnej dzielnicy. Od samego początku wiedział, że chce być piosenkarzem. Legenda głosi, że chodził na każdy koncert jaki odbywał się w Ottawie. Chłonął muzykę, podpatrywał zachowanie piosenkarzy, uczył się jak kontrolować publikę.
W szkole Fisher Park High School występował w trio Bobbysoxers, które sam założył. Miał wówczas 13 lat. Występowali w barach, zarabiając 15 dolarów za występ. Będąc na wakacjach w Hollywood w 1956, nagrał swoją pierwszą piosenkę – Blau Wile Deveest Fontaine dla wytwórni RPM. Singel całkiem nieźle radził sobie w niektórych częściach Kanady, jednak nie zdołał się przebić do rozgłośni radiowych. Załamany Paul wrócił do Ottawy.
W roku 1957 za zgodą rodziców wyjechał do Nowego Jorku szukać szczęścia w show-businessie. Grupa z Kanady The Rover Boys pomogła mu dostać się na nagranie do nowo otwartej wytwórni ABC Paramount. Don Costa, szef muzyczny ABC, był pod wrażeniem głosu i entuzjazmu młodego wykonawcy. Podziwiał też jego talent do pisania chwytliwych melodii i słów, które mówiły o problemach nastolatków. Pierwszą piosenką jaką nagrał dla ABC, była Diana, opowiadająca o nieszczęśliwej miłości do starszej dziewczyny. Paul napisał ją jeszcze w Ottawie, z myślą o swojej starszej o 3 lata opiekunce Dianie Ayoub. Singiel stał się hitem – doszedł do nr 1 w USA latem 1957 roku. Paul poszedł za ciosem i w 1958/1959 umieszcza kolejne 4 piosenki w TOP 20 tygodnika Billboard. W 1958 wystąpił u boku Mamie Van Doren w swoim pierwszym filmie muzycznym – Let's Rock. Latem 1959 singel Lonely Boy z jego drugiego filmu Girls Town zajmuje pozycje nr 1 w USA. Kolejny nr 1 to "Put Your Head On My Shoulder" z tego samego roku. Staje się jednym
z najpopularniejszych wykonawców młodzieżowych w USA. Wyrusza na tournee po Wielkiej Brytanii, a później, razem z Buddy'm Holly'm, po Australii. W 1960, wiedząc że popularność wśród nastolatków nie będzie wieczna, zaczyna występować w kasynach Las Vegas. Dzięki temu pozyskuje sobie aprobatę dorosłej publiczności. W 1961 przenosi się do wytwórni RCA. ABC zatrzymuje jednak prawa do dawnych piosenek, więc Paul Anka musi je nagrać od nowa dla RCA. W 1962 występuje w dramacie wojennym The Longest Day. Piosenka pod tym samym tytułem staje się kolejnym hitem. Występuje też na Broadwayu w sztuce What Makes Sammy Run. Dalej koncertuje w Las Vegas, tracąc kontakt z nowymi trendami.

Po ponad 10-letniej przerwie bez hitu, Paul Anka powrócił w 1974 singlem You're Having My Baby, żaśpiewanym z Odie Coates – nr 1 w USA. W 1975 napisał motyw przewodni do serialu "Kojak" – pt. The Times of Your Life. Melodia stała się tak popularna, że wkrótce nagrał całą piosenkę, która stałą się hitem.
Paul Anka nadal koncertuje (głównie w Las Vegas) i wydaje płyty. W 1990 został naturalizowanym Amerykaninem. Wrócił do Ottawy, aby wykupić udziały w drużynie hokeja Ottawa Senators. Ostatni jego album ukazał się w 2005 – Rock Swings. Jest to zbiór przeróbek znanych piosenek rocka na utwory swingowe. Album zajął pozycję nr 9 w Anglii.
Hity:
• 1975: Times of Your Life
• 1974: Having My Baby (duet z Odią Coates)
• 1961: Tonight My Love, Tonight
• 1959: It's Time to Cry
• 1959: Put Your Head on My Shoulder
• 1959: Lonely Boy
• 1959: Puppy Love
• 1959: (All of A Sudden) My Heart Sings
• 1958: Crazy Love
• 1958: You Are My Destiny
• 1957: Diana