5 lipca 2009, godz. 20.00
Opera Leśna w Sopocie

 

 

Koncert Tracy Chapman to kolejne z wydarzeń uświetniających jubileusz stulecia Opery Leśnej.

 

Amerykańska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów wystąpi w Operze Leśnej w ramach europejskiej trasy koncertowej, promującej materiał z ostatniej płyty „Our Bright Future”. Tracy Chapman – podsumowując 20 lat mijające od jej debiutu – próbuje opisać wpływ, jaki muzyka wywiera na jej życie. Utwory na „Our Bright Future” są zakorzenione w teraźniejszości, odnoszą się do aktualnych politycznych i społecznych konfliktów na świecie oraz emocji przeżywanych w prywatnym życiu.
W Polsce jej twórczość znana jest przede wszystkim z dwóch albumów, które osiągnęły również sukces światowy, znakomicie ocenione przez słuchaczy i krytykę: debiutu „Tracy Chapman” oraz „New Beginning” z 1995 roku.
Momentem przełomowym w karierze artystki był udział w koncercie z okazji 70. urodzin Nelsona Mandeli na Stadionie Wembley w Londynie. To wtedy mało znana dziewczyna z gitarą olśniła słuchaczy z całego świata, oglądających transmisję tego wydarzenia. Jej pierwsza płyta sprzedała się w ilości 10 milionów egzemplarzy i zdobyła 3 nagrody Grammy. Piosenki z tego albumu – „Fast Car” i „Talkin’ Bout A Revolution” stały się światowymi hitami.
Charakterystyczny, niski głos, społecznie zaangażowane poetyckie teksty, prostota i emocjonalność muzyki, w której najważniejszą rolę gra gitara akustyczna, to główne cechy jej stylu. Jest wokalistką, która wyróżnia się oryginalnością i konsekwencją swoich wyborów artystycznych. Od czasu debiutu w 1988 roku Chapman stworzyła 8 albumów, na których porusza takie tematy, jak rasizm, przemoc wobec kobiet, nierówność społeczna i ekologia. W 1989 roku brała udział wraz z Bruce’em Springsteenem, Peterem Gabrielem i Stingiem w trasie Human Rights Now Amnesty International. Później wielokrotnie śpiewała podczas innych wydarzeń tego typu. Jest zdania, że artysta powinien wykorzystywać swoją sztukę, by bronić idei, w które wierzy.
 


5 lipca 2009, godz. 20.00
Opera Leśna w Sopocie

KUP BILET!


Bilety w cenie: 160 zł, 120 zł, 80 zł (zależnie od miejsca)
do nabycia w kasie Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, ul. Kościuszki 61, 81-703 Sopot
(tel. 058 555 84 51 lub 52) oraz w systemie Ticket Online www.ticketonline.pl.


TRACY CHAPMAN

Urodziła się w 30 marca 1964 roku w Cleveland, Ohio, USA. Zaczęła pisać poezję i opowiadania już w młodym wieku. Jej pierwszym instrumentem było ukulele, które matka podarowała jej na trzecie urodziny. Chapman wychowywała się w biednej rodzinie i poznała na własnej skórze wiele z niesprawiedliwości, o których później śpiewała piosenki. Dzięki stypendium udało jej się skończyć studia antropologiczne na Tufts University w Bedford, Massachusetts. Podczas studiów zaczęła śpiewać w okolicznych kawiarniach i pubach.
W 1987 r. poznała Davida Kershenbauma, producenta wytwórni Elektra Records, dzięki któremu mogła zrealizować swoją debiutancką płytę „Tracy Chapman”, na której znalazły się piosenki napisane i skomponowane przez artystkę z okresu 9 lat. Wydany w 1988r. album był powiewem świeżości w muzyce tamtego okresu, w większości wykorzystującej elektroniczne, syntetyczne dźwięki. Piosenki były pełne ostrych komentarzy, głęboko osadzonych w osobistej historii dorastania artystki wśród klasy pracującej w biednej dzielnicy miasta. Album spotkał się z natychmiastowym znakomitym oddźwiękiem u krytyki i słuchaczy, ale prawdziwym przełomem był występ Tracy Chapman podczas koncertu poświęconego Nelsonowi Mandeli z okazji jego 70. urodzin, który pozwolił artystce dotrzeć do światowej publiczności. Jej debiutancka płyta osiągnęła rekordową jak na debiut sprzedaż 10 milionów egzemplarzy i zdobyła trzy nagrody Grammy. Piosenki z tego albumu – „Fast Car” i „Talkin’ Bout A Revolution” stały się światowymi hitami.
Następne płyty – „Crossroads”, „Matters of the Heart” – okryły się platyną, ale nie powtórzyły sukcesu światowego pierwszego albumu. Dopiero jej czwarty album, „New Beginning”, wydany w 1995 r., o optymistycznym przesłaniu, pełen dojrzałych i lirycznych utworów, zdobył popularność przekraczającą pierwszy krążek.
Do wydania następnego albumu, „Telling stories”, upłynęły cztery lata, podczas których artystka jednak nie próżnowała: wzięła udział w trasie Lilith Fair, grała podczas cyklu koncertów „Tibetan Freedom” oraz koncercie poświęconym Bobowi Marleyowi na Jamajce, a nawet wystąpiła w Białym Domu. Przy „Telling stories” odnowiła współpracę z producentem Davidem Kershenbaumem.
Konsekwentnie podążając swoją artystyczną drogą, Tracy Chapman niezmiennie stara się działać na rzecz poprawy warunków życia na świecie, wykorzystując w tym celu swoją sztukę. Do dzisiaj wydała jeszcze cztery krążki – „Collection”, „Let It Rain”, „Where You Live” oraz najnowszy „Our Bright Future”, który miał premierę 10 listopada 2008r. Trasa koncertowa promująca najnowszą płytę w Europie odbędzie się latem tego roku.

 

Dyskografia


• Tracy Chapman (1988)
• Crossroads (1989)
• Matters of the Heart (1992)
• New Beginning (1995)
• Telling Stories (2000)
• Collection (2001)
• Let It Rain (2002)
• Where You Live (2005)
• Our Bright Future (2008) 
 
 

 sopot  sopot  


 
   
Patronat medialny:

   
            
   3miasto  3miasto infomusic
   

         

 Współpraca: