koncert towarzyszący SOPOT JAZZ 2009

 

9 października 2009, godz. 20.00

Klub Atelier, al. Mamuszki 2 w Sopocie

 

 

 

WOJTCZAK/MAZOLEWSKI/GOS


FREEYO

 

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego, lidera i twórcę Pink Freud, Irka Wojtczaka, saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook oraz Michala Gosa, perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa. Współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn.

 

Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Expipience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego.
 

Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”.
 

Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną.
 

Artyści o projekcie mówią tak: "Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji".
 

To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Podczas koncertu możemy doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych. Ich domena to inwencja i spontaniczność.
Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.