21-29 maja 2011

W Sopocie zagoszczą chóry z Brazylii, Ekwadoru, Singapuru, Anglii, Litwy, Szwecji, Rosji, Turcji oraz Węgier....

 

To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat Sopot, która odbędzie się w Sopocie w dniach 21-29 maja. Tym razem miastem zawładnie młodzież, bowiem większość uczestników to chóry dziecięce i młodzieżowe. Popularność wspólnego śpiewania wśród młodzieży na całym świecie rośnie, czego dowodem są również kolejne edycje festiwalu Mundus Cantat, na które przyjeżdża coraz więcej takich chórów.
 

Festiwal Mundus Cantat jest niepowtarzalnym w skali kraju wydarzeniem muzycznym, w którym biorą udział chóry z całego świata i gdzie przyznawane są nagrody w różnorodnych kategoriach muzycznych: muzyka sakralna, świecka i ludowa, gospel, jazz i spirituals. Poprzednie edycje gościły ponad trzy tysiące uczestników z 21. krajów, m.in.: USA, Kolumbii, Filipin, Singapuru, Brazylia, Puerto Rico, Japonii, Szwecji, Finlandii, Francji, Niemiec, Bośni i Hercegowiny. Głównymi organizatorami festiwalu są Bałtycka Agencja Artystyczna BART, Fundacja Mundus Cantat, Urząd Miasta Sopotu i Sopocki Chór Festiwalowy Mundus Cantat. 
 

Nad merytoryczną stroną festiwalu czuwa rada artystyczna pod przewodnictwem prof. Marcina
Tomczaka, prorektora ds. artystycznych i studenckich Akademii Muzycznej w Gdańsku, kierownika artystycznego i dyrygenta Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego. 
 

W programie festiwalu organizatorzy przewidzieli wiele koncertów towarzyszących oraz barwną paradę chórów ulicą Monte Cassino połączona z ceremonią otwarcia. W tym roku, w związku z dalszym remontem Opery Leśnej w Sopocie, ceremonia otwarcia odbędzie się w Muszli Koncertowej na sopockim Molo, a na potrzeby Koncertu Finałowego zostanie postawiona specjalna scena plenerowa na Molo. Przesłuchania chórów w ramach poszczególnych kategorii odbędą się w sopockim kościele Gwiazda Morza.
 

Niewątpliwym urozmaiceniem festiwalu będzie udział profesjonalnego chóru kameralnego Academia Concerto z Brazylii, który zaprezentuje się w wielu koncertach towarzyszących festiwalowi. Academia Concerto jest profesjonalną grupą zrzeszającą 24 osoby z międzynarodowym doświadczeniem jako śpiewacy chóralni, soliści i nauczyciele wokalistyki.
 

Festiwal wzbogaci również udział meksykańskiej sopranistki Susany Mijangos, która wykona recital pieśni z różnych stron świata: Meksyku, Hiszpanii, Rosji i Polski. Susana Mijangos jest absolwentką Narodowego Konserwatorium Muzycznego w Meksyku i jako śpiewaczka operowa wcielała się w wiele postaci w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie.
 

Rok 2011 rok jest rokiem obchodów 270. rocznicy śmierci Antonio Vivaldiego i z tej okazji podczas festiwalu odbędzie się koncert oratoryjny, w którym wystąpią soliści: Susana Mijangos i kontratenor Michał Wajda-Chłopicki, absolwent Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, który wykona partie altowe. W koncercie wezmą również udział sopockie chóry: Sopocki Chór Festiwalowy MUNDUS CANTAT i PRO ANIMA. W programie koncertu znajdą się „Credo” i „Gloria” tego wybitnego kompozytora.
 

Festiwal Mundus Cantat przyłączył się do projektu Sing for Japan organizowanego przez The Choir Project. W trakcie koncertu finałowego uczestnicy zaśpiewają wspólnie utwór „Cantate Domino” japońskiego kompozytora Ko Matsushita, a w trakcie koncertu będą zbierane datki na rzecz dotkniętej kataklizmem Japonii.
 

W tegorocznej edycji prezentacje konkursowe będzie oceniać międzynarodowe jury w składzie:
• prof. Marcin Tomczak, prorektor ds. artystycznych i studenckich Akademii Muzycznej w Gdańsku, kierownik artystyczny i dyrygent Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego – przewodniczący jury
• prof. Malcolm Goldring, współzałożyciel, dyrygent oraz dyrektor muzyczny Festiwalowego Chóru Midland, Wielka Brytania
• prof. Marco Berrini – profesor Konserwatorium Antonio Vivaldiego w Alessandrii, dyrektor artystyczny Mediolańskiej Akademii Chóralnej, dyrygent zespołów profesjonalnych ARS CANTICA CHOIR & CONSORT i QUARTETTO VOCALE S. TECLA, Mediolan, Włochy
• prof. Eugeniusz Kuss – profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, dyrektor zespołu Camerata Nova ze Szczecina
• prof. Anna Fiebig, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku