4-7 sierpnia 2011


 

www.sopotclassic.pl

 

W dniach 4-7 sierpnia 2011 odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic. Wydarzenie to jest rezultatem inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz Urzędu Miasta Sopotu. Festiwal SOPOT CLASSIC ma na celu promocję i prezentację interesujących wykonań dzieł muzyki klasycznej z udziałem znanych solistów. W programie festiwalu znajdą się koncerty symfoniczne i kameralne, panel dyskusyjny pt. „Muzyka Naszych Czasów”oraz projekcje filmu pt.: „Młodzi Kompozytorzy w hołdzie Chopinowi”.

Do udziału w tegorocznym festiwalu zostali zaproszeni artyści zagraniczni - utalentowani przedstawiciele młodego pokolenia - wspaniała skrzypaczka Leticia Moreno z Hiszpanii, mezzosopranistka Irina Zhytynska z Ukrainy, polski tenor Przemysław Borys oraz uznany w Europie austriacki flecista Michael Martin Kofler.

Ponad to w ramach Festiwalu odbędzie się również I Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. Konkurs ma na celu pobudzenie, inspirowanie środowiska kompozytorskiego w zakresie twórczości muzyki klasycznej oraz popularyzację dzieł młodych twórców. Cieszymy się bardzo, że idea organizacji konkursu znalazła poparcie pana profesora Krzysztofa Pendereckiego, co na pewno spowoduje duże zainteresowanie tym konkursem w środowisku kompozytorskim. W trakcie festiwalu zostanie wykonany zwycięski utwór.

Mając przeświadczenie o konieczności wprowadzania powstającej dziś muzyki do szerokiego obiegu kultury, dajemy szansę młodym kompozytorom, aby ich twórczość zaistniała w wielu salach koncertowych Trójmiasta. Profesor Krzysztof Penderecki osobiście wręczy nagrodę autorowi najlepszej kompozycji.
Do współpracy zaprosiliśmy panią Adriannę Poniecką-Piekutowską, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, która poprowadzi panel dyskusyjny.
Koncerty festiwalowe odbędą się w sopockich kościołach, w Państwowej Galerii Sztuki oraz w przestrzeni otwartej na Scenie Letniej Zatoki Sztuki.
 

Program Międzynarodowego Festiwalu Classic Sopot