Chór Kameralny Repertorio Vocale
Karol Kisiel - dyrygent
Natalia Walewska - skrzypce
Liliana Dąbrowska  - altówka
Natalia Kasperczyk - wiolonczela

10 lutego 2012, godz. 19.00
Kościół św. Jerzego, Sopot

 

Ósmą edycję Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat Sopot zainaugurują koncerty chóru „Repertorio Vocale” z Estonii. Organizatorzy Festiwalu współpracują z gdańskim środowiskiem akademickim. W ramach tej współpracy, w lutym w Akademii Muzycznej w Gdańsku odbędą się warsztaty dyrygenckie prowadzone przez estońskiego chórmistrza prof. Toomasa Kaptena z Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru w Tallinie. Zespołem ćwiczebnym dla studentów będzie „Repertorio Vocale” założony i kierowany przez Karola Kisiela, absolwenta gdańskiej Akademii. Studenci pod okiem estońskiego profesora przygotują program muzyki chóralnej z Estonii, który wykonają podczas koncertu Sopocie w ramach festiwalu Mundus Cantat Sopot 2012 w dniu 10 lutego.


„Repertorio Vocale” to grupa utalentowanych śpiewaków, która koncentruje się na wykonawstwie muzyki współczesnej i odnajdowaniu jej korzeni w kompozycjach pochodzących z epoki renesansu i baroku. Dlatego w repertuarze zespołu, obok twórczości kompozytorów młodego pokolenia, odnajdziemy dużą dawkę utworów Carlo Gesualdo, Luca Marenzio, Heinricha Schütza i innych twórców muzyki dawnej.


Ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat odbędzie się w zarówno w Trójmieście oraz w innych częściach Pomorza, gdzie muzyka chóralna nie gości zbyt często. Koncerty towarzyszące Festiwalowi będą odbywały się przez cały rok, natomiast na część konkursową będziemy musieli poczekać do maja (16-21 maja). Ale warto bo w Sopocie zagoszczą chóry m.in. z Brazylii, Czech, Estonii, Litwy, Szwecji, Rosji, Finlandii oraz Polski. Tegorocznemu wydarzeniu będzie towarzyszyło hasło przewodnie „Bitwa na chóry w Sopocie”.


W ramach festiwalu odbędą się: uroczysta parada chórów ul. Bohaterów Monte Cassino, przesłuchania konkursowe, gala finałowa, koncerty towarzyszące, warsztaty wokalne, warsztaty dyrygenckie, chóralny performance oraz muzyczny flash mob. To wszystko już w maju w Sopocie!