Agnieszka Wilczyńska - wokal
Andrzej Jagodziński - fortepian
Adam Cegielski - kontrabas
Czesław Bartkowski - perkusja
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Wojciech RAJSKI - dyrygent

18 lutego 2012, godz. 20.00
Kościół NMP Gwiazda Morza w Sopocie

 


 

Programu koncertu:
Utwory z płyty Warownym grodem
Standardy Cole'a Porter'a
Muzyka Fryderyka Chopina w opracowaniu na trio jazzowe
Muzyka polska (K. Komeda, J. Wasowski)

 

Polska Filharmonia Kameralna Sopot po raz kolejny zaprasza miłośników interesujących przedsięwzięć artystycznych na wyjątkowy wieczór muzyczny. 18 lutego 2012 roku w Kościele „Gwiazda Morza” w Sopocie o godzinie 20:00 odbędzie się koncert zatytułowany „Bliżej nieba”, którego głównymi gośćmi będą wokalistka jazzowa Agnieszka Wilczyńska i cieszący się od wielu lat ogromną popularnością Andrzej Jagodziński Trio.


Zespół Andrzeja Jagodzińskiego powstał w 1993 roku i koncertuje do dziś w niezmienionym składzie: Andrzej Jagodziński – fortepian, Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja i Adam Cegielski – kontrabas. Płyta „Chopin”, nagrana przez Andrzej Jagodziński Trio w 1994 roku, była pierwszym krążkiem na polskim rynku z utworami tego kompozytora zaaranżowanymi na jazzowo. Spektakularny sukces „Chopina” skłonił muzyków do kolejnych przedsięwzięć jazzowych – od tego czasu Trio Andrzeja Jagodzińskiego wydało cztery płyty z muzyką Fryderyka Chopina, kolędy na jazzowo, a także dwa albumy z udziałem włoskiego pianisty Giovanniego Mirabassi’ego. Ciekawostką jest fakt, że w ostatnim składzie Andrzej Jagodziński zagrał na akordeonie, a obie płyty ukazały się również na japońskim rynku muzycznym, gdzie spotkały się z niezwykle ciepłym przyjęciem przez tamtejszą publiczność. Zaowocowało to licznymi koncertami zespołu w Japonii.
W ciągu swojej kilkunastoletniej działalności artystycznej Trio Andrzeja Jagodzińskiego realizowało różnorodne projekty muzyczne z takimi postaciami polskiej sceny jazzowej jak: Grażyna Auguścik, Janusz Strobel, Henryk Miśkiewicz czy Agnieszka Wilczyńska. Współpraca z ostatnią z wymienionych osobowości jazzowych zaowocowała nagraniem płyty „Warownym grodem”, na której spotkały się dwie tradycje muzyczne: pieśni protestanckie oraz jazz. Zespolone w jedno tworzą muzyczną mieszankę kulturową, która swoim unikatowym wokalno-instrumentalnym brzmieniem zapewnia słuchaczom harmonię między zmysłami i duchem.


Agnieszka Wilczyńska, jedna z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce, ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie od 1998 roku przez kolejnych 9 lat była wykładowcą śpiewu. Na płaszczyźnie pedagogicznej z dużym powodzeniem realizuje się również organizując warsztaty wokalne dla młodzieży i dorosłych oraz współpracując z fundacją „Przyjaciele”, gdzie prowadzi zajęcia z emisji głosu i interpretacji z osobami z dysfunkcjami fizycznymi. Podczas swojej działalności artystycznej Agnieszka Wilczyńska współpracowała z takimi artystami, jak Włodzimierz Nahorny, Grażyna Auguścik, czy Henryk Miśkiewicz. Koncertowała m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a także w Nowym Jorku w Carnegie Hall i w Chicago Symphony Center. W dorobku wokalistki znalazły się dwie Złote Płyty – „Pogadaj ze mną” (muz. Włodzimierz Nahorny, sł. Wojciech Młynarski) i „Krzysztof Komeda” z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi”. Obecnie artystka przygotowuje się do wydania swojej pierwszej solowej płyty, której premiera przewidziana jest na 2012 rok.


Podczas koncertu „Bliżej nieba” będziemy mieli okazję usłyszeć Agnieszkę Wilczyńską, która razem z Andrzej Jagodziński Trio wykona utwory z płyty „Warownym grodem”. Ponadto, podczas wieczoru muzycznego w „Gwieździe Morza” zabrzmią kompozycje m.in. Cole’a Portera, Jerzego Wasowskiego, czy Krzysztofa Komedy zaaranżowane na głos, trio oraz orkiestrę kameralną. Artystom jazzowym towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

Więcej informacji na stronie www.pfksopot.pl