03 ARTLOOP FESTIVAL
 

5 września 2014, godz. 20.00
Opera Leśna, Sopot


Specjalna pula biletów w cenie 100 zł dla posiadaczy Karty Sopockiej.
Bilety dostępne wyłącznie w kasie Agencji BART ul. Kościuszki 61, Sopot oraz Operze Leśnej Moniuszki 12.
Ilość miejsc ograniczona. Karta upoważnia do zakupu maksymalnie dwóch biletów.
Decyduje kolejność zgłoszeń.

 


Na jedyny koncert w Polsce zaprasza Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski.

Z wielką przyjemnością Miasto Sopot i ARTLOOP Festival ogłaszają wyjątkowy program sceny muzycznej festiwalu. Na jedynym koncercie w Polsce, na zakończenie letniej trasy koncertowej wystąpi legenda muzyki alternatywnej - zespół PORTISHEAD. Koncert odbędzie się w jednym z najbardziej unikatowych miejsc koncertowych w Polsce – w Operze Leśnej w Sopocie w dniu 5 września 2014.
 


 

Każdy koncert PORTISHEAD jest wyjątkowym wydarzeniem, niezależnie od szerokości geograficznej. Zespół słynie z niewielkiej ilości koncertów i bardzo uważnego dobierania miejsc, w których występuje, a pojawili się dotychczas na najważniejszych festiwalach świata – Glastonbury, Hurricane, Roskilde, wszędzie traktowani jak wiodące gwiazdy. Cieszymy się niezmiernie, że do grupy wyróżnionych festiwali trafia ARTLOOP Festival w Sopocie.
 

Festiwal ARTLOOP, z roku na rok, zyskuje coraz większą renomę zarówno ze względu na niezwykle interesującą, unikatową propozycję związaną z prezentacją sztuki w przestrzeni publicznej, jak i ze względu na niezwykłą ofertę muzyczną. Tegoroczny koncert niewątpliwie podniesie rangę całego festiwalu i sprawi, że jego program będzie należał do najciekawszych propozycji kulturalnych tego roku – komentuje Joanna Cichocka-Gula, Wiceprezydent Sopotu.

 

Zespół PORTISHEAD powstał w 1991 r w Bristolu. Założyli go multiinstrumentalista Geoff Barrow i wokalistka Beth Gibbons, do których dołączył gitarzysta Adrian Utley. Historia zespołu zaczęła się od nagrania ścieżki dźwiękowej do filmu To Kill A Dead Man. W 1994 r. wydali, przyjęty entuzjastycznie przez publiczność i krytyków, album Dummy (zawierający m.in. przebój Glory Box). Kolejna, wydana w 1997 r. płyta Portishead (1997) nie przebiła sukcesu debiutanckiego albumu, ale ugruntowała mocną pozycję zespołu na światowej scenie muzycznej. Rok później, po wydaniu płyty Roseland NYC Live, zespół zawiesił działalność i muzycy powrócili do współpracy dopiero siedem lat później. W 2008 r. ukazał się ich ostatni do tej pory album Third.

 

Muzycy Portishead pracują teraz nad swoją czwartą studyjną płytą.

 

www.portishead.co.uk


 


 

Drugą gwiazdą wieczoru będzie zespół SKALPEL. Na koncercie SKALPEL zaprezentuje nie tylko premierowe nagrania, ale również kompozycje z dwóch poprzednich płyt, a wszystko to wzbogacone żywymi instrumentami i premierową oprawą wizualną w wykonaniu VJ Spectribe.

 

SKALPEL to wrocławski duet, tworzony przez kompozytorów i producentów: Marcina Cichego i Igora Pudło, współpracujących ze sobą od 1998 roku. W 2001 r. dzięki rewelacyjnemu demo Polish Jazz nawiązali współpracę z legendarną brytyjską wytwórnią Ninja Tune i pod jej szyldem wydali dwa świetnie przyjęte albumy. Zespół jest znany z sięgania po polski jazz z lat 60. i 70 i konstruowania na jego bazie własnej autorskiej wizji współczesnej muzyki, łączącej to, co najlepsze w jazzie, hip hopie i muzyce klubowej. W 2004 roku duet wydał swój debiutancki album Skalpel. Obydwie płyty zostały docenione przez fanów i krytyków na całym świecie. Płyta Skalpel znalazła się w podsumowaniu Album Of The Year przygotowanym przez DJ Magazine. Album został też nominowany do BBC - Gilles Peterson Worldwide Music Awards 2004. W opinii BBC zespół muzycznie ulokował się gdzieś w okolicach The Cinematic Orchestra, ale poszedł wbardziej minimalistycznym, wschodnio-europejskim kierunku. Sukcesem był też drugi album Skalpela Konfusion (2005 r.), dzięki któremu duet został laureatem prestiżowych Paszportów Polityki. Płyty Skalpela znajdują się na wysokich miejscach w wielu rankingach najlepszych polskich albumów minionej dekady.

 

W 2014 roku ukaże się trzeci album duetu. Album aktualnie promuje EP-ka "Simple".

 

www.skalpel.net

 

Wszelkie informacje dotyczące koncertu oraz programu festiwalowego dostępne są na www.artloop.pl

 


Uwaga!
Podczas koncertu obowiązuje całkowity zakaz fotografowania I filmowania koncertu.

 

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzenia, który zostanie udostępniony na www.artloop.pl

 

Organizatorzy: Miasto Sopot | Państwowa Galeria Sztuki

 

Partnerzy: Bałtycka Agencja Artystyczna | Opera Leśna | Grolsch ArtBoom Festival | eBilet.pl

 

Patroni Medialny: TVP 2 | TVP Kultura | TVP 3 Gdańsk | Polskie Radio Trójka | onet.pl | Newsweek | Gazeta Wyborcza | Metro | AMS | KMag | trojmiasto.pl | Radio Gdańsk | Live & Travel | Pomorskie Travel | Empik