Koncert charytatywny na rzecz budowy Centrum Pomocy dla Osób z Autyzmem - Dom Rain Mana na wiejskiej farmie w Kwiekach.
 

5 grudnia 2014, godz. 18.00
Sala Koncertowa PFK, Opera Leśna.

 

 

Pierwszy tydzień grudnia jest od wielu lat obchodzony jako Europejski Tydzień Autyzmu.. Autyzm jest zaburzeniem o dużym spektrum zróżnicowania, charakteryzującym się problemami w umiejętnościach społecznych i komunikacyjnych - od łagodnych po poważne. Osoby z zaburzeniami o łagodnych charakterze często mogą uczyć się i pracować na równi z osobami zdrowymi, choć nierzadko towarzyszą temu trudności w zakresie interakcji społecznych i w komunikacji. Osoba z poważnymi zaburzeniami najczęściej wymaga 24-godzinnej opieki i wsparcia przez całe życie, także w najprostszych czynnościach, takich jak jedzenie, mycie, ubieranie. Uznaje się, że autyzm to obecnie jedno z najczęściej występujących problemów zdrowotnych współczesnego świata – nazywany jest epidemia XXI wieku. Niestety, pomoc państwa dla dotkniętych nim osób jest niewystarczająca.

Szczególnie zaniedbaną grupą są dorośli z autyzmem.

Fundacja Dom Rain Mana od dziewięciu lat włącza się w nurt pomocy osobom z autyzmem i ich rodzinom poprzez organizowanie szkoleń i konferencji, wydawanie pisma AUTYZM i integrowanie środowiska. Jesteśmy inicjatorami powołania Porozumienia Organizacji Autyzm-Pomorze. Naszym dalekosiężnym celem jest stworzenie miejsca życia na wiejskiej farmie dla osób z autyzmem – Centrum Pomocy - Dom Rain Mana. Mamy już własną ziemię przeznaczoną na ten cel (8,5 ha we wsi Kwieki koło Czerska), warunki zagospodarowania terenu, doprowadzone media, mamy projekt i kosztorys. Nadal zbieramy pieniądze na budowę domu, w którym będą mogli żyć nasi autystyczni podopieczni, gdy zabraknie ich rodziców. Tymczasem co roku organizujemy w Kwiekach integracyjne pikniki, które gromadzą przy wspólnym ognisku i zabawach miejscową społeczność i naszych autystycznych podopiecznych i ich rodziców.

Z koncertem poezji śpiewanej Wystąpi legendarna Grupa „Bez Jacka"

w składzie:
Zbigniew Stefański – gitara, śpiew,
Jarosław Horacy Chrząstek – flet,
Wojciech Sokołowski – gitara basowa,
Mariusz "Mario" Wilke – gitara

Grupa powstała z inicjatywy Zbigniewa Jana i Jacka Stefańskich, którzy od wczesnych lat 70. występowali razem w Formacji Kant. Z tym zespołem nagrali w 1976 roku swoją pierwszą płytę. 9 sierpnia 1983 roku, pobity przez „nieznanych sprawców" zginął śmiercią tragiczną Jacek Stefański. Został wpisany na helsińską listę ofiar Stanu Wojennego. Aby uczcić jego cześć, Zbigniew Stefański, Jan Stefański i Jarosław Horacy Chrząstek założyli zespół Bez Jacka. Zespół powstał w 1983 roku. Uprawia muzykę tzw. "środka", pisząc muzykę do poezji Leśmiana, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Gałczyńskiego, Tuwima, Wołka, Kubiaka, a przede wszystkim do tekstów lidera tej grupy Zbigniewa Stefańskiego.Grupa zdobyła sławę i uznanie, zwłaszcza w środowisku studenckim, zdobywając nagrody na niemalże wszystkich festiwalach tego gatunku: "Piosenki Studenckiej" – Kraków, "Yapa" – Łódź, "Bazuna" – Gdańsk, "Giełda Piosenki" – Szklarska Poręba, "Śpiewające Żagle" – Szczecin, "Fama" – Świnoujście, "Włóczęga" – Zielona Góra oraz wielu innych.

W czasie koncertu odbędzie się aukcja charytatywna na rzecz budowy domu życia dla osób z autyzmem na farmie we wsi Kwieki / Czerska.

Rezerwacji można dokonać telefonicznie nr: 58 551 84 72