Uruchomenie fontanny pod platanami.
 

26 październiaka 2014, godz. 17.30
Plac Przyjaciół Sopotu
 


 

W niedzielę, 26 października o godzinie 17.30 w centralnym punkcie Sopotu, na Placu Przyjaciół, tuż pod platanami nastąpi uruchomienie nowej fontanny, któremu towarzyszyć będzie pokaz możliwości wodotrysku, jego oświetlenia oraz koncert.

Warto już dziś zaplanować sobie niedzielne popołudnie na świeżym powietrzu, gdzie będzie można posłuchać standardów muzyki jazzowej i popularnej w nowych aranżacjach zespołu „The Sound Project”.
 Fontanna jest wykonana z kamienia. Część jej, ta przylegająca do trawnika, wykończona jest drewnem tekowym (takim, z jakiego robi się m.in. pokłady jachtów). Instalacja wyposażona zostanie w 40 dysz ułożonych w niecce fontannowej, które można dowolnie zaprogramować. Dysze dynamiczne sterowane są indywidualnie.

Woda może się wznosić na mniej więcej 180 centymetrów powyżej poziomu fontanny. Na każdej z 40 dysz jest zamontowany element oświetleniowy, co umożliwia organizowanie pokazów "wodno-świetlnych". Dno fontanny wyłożone zostało obłymi kamieniami.
Fontanna ma szerokość ok. 3,5 metra, długość 30 metrów i wysokość około 125 cm.
 

Koszt za jaki została zbudowana fontanna to 1 319 000 zł. W imieniu Gminy inwestycję tę koordynował Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie. Projekt zagospodarowania Placu wykonała pracownia Wolski Architekci. Producentem wykonawczym wydarzenia jest Bałtycka Agencja Artystyczna BART.