Alexander Krichel - fortepian
Wojciech Rajski - dyrygent
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
 

29 listopada 2014, godz. 18.00
Sala Koncertowa PFK, Opera Leśna

 


 

Wyjątkowy koncert promujący najnowszy, zrealizowany dla SONY Classical, album Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot i młodego, znakomitego pianisty Alexandra Krichela.
 

W programie:
Fryderyk Chopin • Wariacje op. 2 nt Là ci darem la mano z opery Don Giovanni
Wolfgang Amadeusz Mozart • Koncert fortepianowy A-dur nr 12 K. 414
Gioacchino Rossini • Uwertura do opery Jedwabna drabinka
Wolfgang Amadeusz Mozart • Diverimento KV 138

25-letni Alexander Krichel pochodzi z Hamburga. Naukę gry na fortepianie rozpoczyna w wieku 6 lat, gdy ma 15 lat zostaje przyjęty do Akademii Muzyki i Teatru w Hamburgu - do klasy prowadzonej przez legendę pianistyki Vladimira Kraineva. Wkrótce otwierają się przed nim sale koncertowe świata, a w debiutanckim koncercie towarzyszy mu maestro Wojciech Rajski i jego orkiestra - Polska Filharmonia Kameralna Sopot. Tak rozpoczyna się wspólna historia oraz przyjaźń. W tym roku na Alexandra Krichela stawia firma Sony, a młody niemiecki pianista chce nagrać m.in. utwory Chopina. Z tym zamiarem artysta latem przyjeżdża do Sopotu. Trwają próby, ostatnie szlify, budynek Polskiej Filharmonii Kameralnej wypełniają dźwięki Là ci darem la mano. Trwające cztery dni nagrania odbywają się w Warszawie, w mieście, w którym Chopin przed laty pobierał swoje pierwsze lekcje fortepianu. Album ukazuje się 26 września, zdobywając znakomite recenzje i sytuując się na wysokich pozycjach w rankingach sprzedaży. Natomiast w listopadzie tego roku młody pianista wraca do Sopotu, aby zagrać jedyny koncert w skali kraju.Podczas koncertu będziecie Państwo mieli jedyną w Polsce możliwość nabycia płyty „Chopin : Hummel : Mozart".Bilety na koncert w cenie 10/20 zł możliwe są do nabycia:
• Informacja Turystyczna Sopot (Plac Zdrojowy 2, kasa czynna codziennie w godzinach 10:00-18:00 – wjazd windą widokową na 2 piętro);
• w systemie ekobilet
• przed koncertem.