Paula Preuss - skrzypce
Michał Szczerba - waltornia
Ariel Ludwiczak - dyrygent
Polska Filharmonia Kameralna Sopot

16 maja 2015
Sala koncertowa PFK, Opera Leśna

W programie wieczoru:

K. Cieślik – Muzyka na smyczki
K. Lipiński – Uwertura D-dur
W.A. Mozart – Koncert waltorniowy nr 2 Es-dur KV 417
W.A. Mozart – Koncert skrzypcowy nr 4 D-dur KV 218
J. Haydn – Symfonia nr 91 Es-dur Hob. I:91


Młodość - to temat przewodni koncertu. Polska Filharmonia Kameralna Sopot oraz Instytut Muzyki i Tańca stwarza przestrzeń dla młodych trójmiejskich artystów – przestrzeń do zaprezentowania swoich umiejętności i zdolności. Do współpracy zaprosiliśmy skrzypaczkę Paulę Preuss oraz waltornistę Michała Szczerbę – muzyków młodego pokolenia, którzy na swoim koncie mają już liczne nagrody i wyróżnienia. Oprócz solistów niewątpliwą ciekawostką dla melomanów będzie wykonanie utworu kompozytora – studenta Akademii Muzycznej w Gdańsku – Kamila Cieślika. Jego kompozycja pt. „Muzyka na smyczki" została nagrodzona podczas I edycji Konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbywa się w cyklu dwuletnim i towarzyszy Festiwalowi Sopot Classic. Obok „Muzyki na smyczki" sopoccy kameraliści wykonają „Uwerturę D-dur", napisaną przez polskiego kompozytora Karola Lipińskiego w 1814 roku – autor miał wówczas dwadzieścia cztery lata. To ciekawe zestawienie utworów pozwoli nam posłuchać jak brzmi muzyka twórców, którzy komponowali na tym samym etapie życia - dziś oraz dwieście lat temu. Ponadto w programie usłyszymy Koncert skrzypcowy nr 4 D-dur KV 218, napisany przez Wolfganga Amadeusza Mozarta w wieku dziewiętnastu lat – czternaście lat po skomponowaniu swojego pierwszego dzieła: Menuet i Trio KV 1 . Koncert pt. „Młode Talenty" jest dla mnie tym bardziej wyjątkowy, gdyż stanowi finał programu „Dyrygent-rezydent", w którym biorę udział – mówi Ariel Ludwiczak, który poprowadzi orkiestrę podczas koncertu pt. „Młode Talenty".


Bilety w cenie 20 zł / 10 zł dostępne są:


• w Informacji Turystycznej Sopot (Plac Zdrojowy 2, kasa czynna codziennie w godzinach 10:00-18:00 – wjazd windą widokową na 2 piętro);
• w systemie ekobilet;
• przed koncertem.
Koncert będzie zwieńczeniem programu „Dyrygent-rezydent", realizowanego w Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot w sezonie artystycznym 2014/2015.

Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program "Dyrygent-rezydent" ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym.

Dyrygentem - rezydentem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot w sezonie 2014/2015 jest Ariel Ludwiczak.