9 maja 2015, godz. 10.00-15.00
Opera Leśna, Sopot

W otoczeniu leśnej przyrody, szumu drzew, przy wtórze śpiewających ptaków będzie okazja, aby się zrelaksować, wyciszyć, poćwiczyć na świeżym powietrzu. Dla najaktywniejszych polecamy ćwiczenia CrossFit 50+ oraz Jogę i Tai Chi, które poprowadzone będą na scenie. Nie ważny jest poziom sportowego zaawansowania. Wystarczą dobre chęci i mata do ćwiczeń. Zmęczone ćwiczeniami mięśnie będzie można poddać relaksującym masażom, a zainteresowani dietetyką pogłębią swoją wiedzę na temat odżywiania dla aktywnych. Dzieci będą mogły wykazać się swoją muzyczną kreatywnością, a także odkryć tajniki zdrowego odżywiania.


Crossfit to program treningowy, mający na celu poprawę siły i kondycji. Innowacyjne podejście do poprawy zdolności wysiłkowych i polepszenie kondycji polega na wszechstronnym rozwoju całego organizmu. Crossfit jest uniwersalnym programem, odpowiednim dla każdego, niezależnie od poziomu sprawności, doświadczenia i znajomości fitness. 50-letni amatorzy sportu z chorobami serca wykonują te same ćwiczenia, co zbudowani jak posągi uczestnicy nielegalnych walk w klatkach. Różnica jest tylko w skali i intensywności treningu.

Głównym celem jogi jest osiąganie harmonii między ciałem a umysłem. Można ją uprawiać bez względu na wiek i sprawność fizyczną. Dzięki jodze można wymodelować sylwetkę, kształtować gibkość oraz nabrać odruchu wyprostowanej postawy ciała. Asany (postawy jogi) wpływają korzystnie na sprawność. Ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe likwidują stres i napięcie, dotleniają ciało i poprawiają koncentrację.

Tai-chi to medytacja w ruchu - ćwiczenia idealne dla wszystkich bez względu na wiek. Polegają na wykonywaniu zharmonizowanych płynnych, obrotowych ruchów ciała, połączonych w dłuższe sekwencje. Wykonuje się je w spokojnym rytmie i wielkim skupieniu.

Masaż regeneracyjny - przewyższa prawie 4-krotnie działanie biernego odpoczynku. Pomaga usunąć objawy zmęczenia, zlikwidować napięcie mięśniowe i przywrócić równowagę zaburzonych czynności regulacyjnych różnych układów i narządów. 5-minutowy zabieg u masażysty odpowiada 20-minutowemu odpoczynkowi biernemu. Masaż relaksacyjny - zmniejsza, lub nawet całkowicie znosi napięcie mięśniowo-nerwowe i psychiczne. Dzięki temu uzyskuje się efekt pełnego rozluźnienia i odprężenia. Masaż ten uspokaja duszę i ciało.

Aktywność fizyczna domaga się specjalnej diety. Jej tajniki przybliży wykład Dieta dla aktywnych, połączony z panelem dyskusyjnym.

Jeśli już mowa o diecie, to w Barze Pod Wiatą będzie można tego dnia spróbować specjalnie na ten dzień przygotowanego menu, składającego się ze zdrowych przekąsek, tart, naleśników oraz deserów i koktajli.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy kreatywne warsztaty „Obrazy w muzyce”.

Podczas zajęć warsztatowych poprowadzimy naszych uczestników w świat muzyki, odkrywać będziemy związki z innymi dziedzinami sztuki – malarstwem, rzeźbą, architekturą, multimediami. Główny temat spotkania - „Obrazy w muzyce” - stanowić będzie podstawę proponowanych zadań twórczych i eksperymentów artystycznych. Znane utwory z repertuaru muzyki klasycznej i współczesnej będą inspiracją do tworzenia indywidualnych i zespołowych propozycji obrazowania muzyki w ruchu. Urozmaicony charakter wybranych muzycznych „perełek” pozwoli na tworzenie żywych kształtów muzyki z wykorzystaniem wielu rekwizytów. W trakcie zajęć z mini koncertem interpretacji ruchowych wystąpią studentki Rytmiki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. A nasze spotkanie uwieńczone zostanie wspólnie przygotowaną prezentacją wybranych utworów w ruchu i w przestrzeni.

Również dla dzieci i opiekunów przeznaczony jest rodzinny warsztat edukacji żywieniowej Piramidy Żywienia podróże… małe i Duże. Będzie to wspólna edukacyjna zabawa w odkrywanie tajników zdrowego odżywiania. Podróżując po piętrach piramidy żywienia, będziemy okrywać jej tajemnice i szukać między innymi odpowiedzi na ważne pytania:

- Skąd czerpać dobrą energię do zabawy i nauki?
- Dlaczego marchewka jest lepszym specjalistą od urody od sałaty?
- Czy orzechy i nasiona mogą nam pomóc w nauce?
- Co wzmacnia nam kości? I kto jest najlepszym przyjacielem witaminy D?
- Czy możemy stać na głowie cały dzień? – czyli co zrobi piramida postawiona do góry nogami?

Śmiałkowie, którzy ukończą podróż otrzymają pamiątkowe dyplomy. Celem warsztatu jest zainspirowania dzieci do zdrowych wyborów żywieniowych oraz uporządkowanie wiedzy na ten temat rodzicom, aby mogli prawidłowo organizować odżywianie pociech.

Różnorodność oferty Dnia Otwartego pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie.

Wstęp wolny

Impreza zorganizowana w ramach ogólnopolskiej akcji promocyjnej „Dni Otwartych Funduszy Europejskich”.