Antonina Styczeń – flet
Wojciech Rajski – dyrygent
Polska Filharmonia Kameralna Sopot

23 kwietnia 2016, godz. 18.00
Sala Koncertowa PFK, Opera Leśna

Choć w ostatnich latach w Europie wzrosło zainteresowanie muzyką Mieczysława Weinberga, kompozytor ten do dziś tworzy nie do końca znaną opowieść w historii XX-wiecznej muzyki. Twórczość polskiego artysty zyskuje jednak coraz większe grono entuzjastów, a jego dzieła odkrywane są na nowo w niemal każdym zakątku świata.

23 kwietnia o g. 18.00 na deskach Sali Koncertowej PFK Sopot, mieszczącej się na terenie Opery Leśnej, odbędzie się koncert, będący próbą ocalenia od zapomnienia spuścizny polskiego kompozytora. Goście będą mieli okazję wysłuchać dwóch kompozycji autora –12 Miniatur na flet i orkiestrę kameralną op. 29a oraz Koncert fletowy nr 2 op. 148. W obu utworach wystąpi Antonina Styczeń – niezwykle utalentowana flecistka, laureatka międzynarodowych konkursów a także beneficjentka wielu programów stypendialnych. Obok utworów Mieczysława Weinberga zabrzmią także kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta – trzy divertimenta, skomponowane przez szesnastoletniego wówczas kompozytora. Utwory te miały przede wszystkim charakter rozrywkowy, grywane były na salonach, wprowadzając słuchaczy w nastrój zabawy.

Polską Filharmonię Kameralną Sopot poprowadzi Dyrektor Artystyczny Orkiestry – maestro Wojciech Rajski.

Mieczysław Weinberg (Moisiej Wajnberg) – polski kompozytor i pianista o żydowskich korzeniach. W wieku 12 lat został przyjęty do klasy najlepszego polskiego pedagoga fortepianu – Józefa Turczyńskiego, który dostrzegł w młodym adepcie ogromny talent. Wybuch II Wojny Światowej zmusił Weinberga do opuszczenia Polski i ucieczkę na wschód. Ostatecznie osiadł w Moskwie, gdzie spędził całe swoje dorosłe życie. Jego największym przyjacielem był Dymitr Szostakowicz – najwybitniejszy rosyjski symfonik XX wieku. Weinberg pozostawił ogromny dorobek: 153 utwory opusowane oraz kilkadziesiąt prac zarobkowych dla filmu, cyrku i radia.


Bilety na koncert w cenie 20 zł/10 zł do nabycia:
• w Informacji Turystycznej Sopot (Plac Zdrojowy 2, kasa czynna codziennie w godzinach 10:00-18:00);
• w systemie EKOBILET

Program:

W. A. Mozart – Divertimento D-dur KV 136
M. Weinberg – 12 Miniatur na flet i orkiestrę kameralną op. 29a
W. A. Mozart – Divertimento B-dur KV 137
W. A. Mozart – Divertimento F-dur KV 138
M. Weinberg – Koncert fletowy nr 2 op. 148