„Nie trzeba być katolikiem, żeby być dobrym człowiekiem”

Ks. Jan Kaczkowski

28 marca 2016 roku, po długiej walce z chorobą nowotworową, zmarł ks. Jan Kaczkowski, założyciel Puckiego Hospicjum pw. Św. Ojca Pio, do ostatnich dni oddany kapłańskiej posłudze i miłosiernej opiece nad śmiertelnie chorymi. To smutne wydarzenie zainicjowało wiele akcji, mających na celu wsparcie puckiej placówki.

Do zbiórki funduszy dołączyła również Polska Filharmonia Kameralna Sopot, która w sobotę 4 czerwca 2016 roku w sopockim Kościele Garnizonowym pw. św. Jerzego o godz. 20:00 zagra wyjątkowy koncert. Wybrane na ten wieczór kompozycje muzyki klasycznej to Serenada na orkiestrę smyczkową E-dur op. 22 Antonína Dvořáka oraz Cztery pory roku Astora Piazzolli.

Dvořák zwykł powiadać, że Serenada op. 22 powstała w niecałe dwa tygodnie w maju 1875 roku. W życiu kompozytora był to okres wielkiego spełnienia, pełen sukcesów na niwie artystycznej oraz w życiu rodzinnym. Utwór składa się z pięciu części (Moderato, Menuetto: Allegro con Moto, Scherzo: Vivace, Larghetto, Finale: Allegro vivace). Do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych kompozycji autorstwa Dvořáka.

Druga kompozycja, jaka zabrzmi tego wieczoru, to Cztery pory roku (Cuatro Estaciones Portenas) Astora Piazzolli – argentyńskiego kompozytora, wirtuoza bandoneonu i pełnego pasji tanguero. Utwory powstały w latach 1964-70. Wprawne ucho łatwo wychwyci wiele analogii do starszego o około 250 lat cyklu o tym samym tytule autorstwa Włocha – Antonio Vivaldiego. Argentyńczyk w niepowtarzalny sposób nasycił cykl namiętnością tanga, przenosząc znany temat w zupełnie inny wymiar.

Ks. Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 roku w Gdyni. Poza posługą duszpasterską, zajmował się zagadnieniami bioetyki chrześcijańskiej. W 2004 roku jako jeden z założycieli zainicjował powstanie w Pucku hospicjum pw. św. Ojca Pio, w którym pełnił funkcję Dyrektora i Prezesa Zarządu od 2009 roku aż do śmierci. Zmarł po długiej walce z chorobą nowotworową 28 marca 2016 roku w Sopocie, gdzie pochowano go 1 kwietnia 2016 na Cmentarzu Komunalnym. Na podstawie rozmów z ks. Kaczkowskim powstały publikacje Szału nie ma, jest rak (2013) i Życie na pełnej petardzie (2015), jako autor napisał Grunt pod nogami (2016).

Wystąpią:
Wojciech Rajski – dyrygent
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
04.06.2016 r. | godz. 20:00 | Kościół Garnizonowy pw. św. Jerzego, Sopot


Bilety na koncert w cenie 15 zł do nabycia:
• w Informacji Turystycznej Sopot (Plac Zdrojowy 2, kasa czynna codziennie w godzinach 10:00-18:00);
• w systemie >>EKOBILET<<

  • przed koncertem

Całkowity dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek zostanie przekazany Puckiemu Hospicjum pw. Św. Ojca Pio.