"Las pełen dźwięków" - warsztaty w Operze Leśnej

Oferta alternatywnych zajęć kreatywnych dla dzieci ze szkół podstawowych.

Audycja muzyczna jest skierowana do najmłodszych słuchaczy. Jej założeniem jest kształcenie, umuzykalnianie, uwrażliwianie i kształtowanie gustów muzycznych dzieci oraz wychowywanie przyszłych melomanów do odbioru kultury muzycznej. Cele audycji realizowane są poprzez śpiew, grę na instrumentach, ruch, elementy tworzenia, ale głównie – poprzez słuchanie muzyki. Spotkania adresowane są do najmłodszych odbiorców, dzieci od 3 do 10 lat, a więc do przedszkolaków i uczniów początkowych klas szkoły podstawowej. Dobór słuchaczy jest przemyślany i zasadny, gdyż właśnie wczesne lata decydują o późniejszych zainteresowaniach i zamiłowaniu do muzyki oraz tworzą bagaż doświadczeń na całe życie.

Umuzykalnianie i rozwijanie zainteresowań muzycznych u dzieci odbywa się poprzez prezentację utworów muzycznych polskich i zagranicznych kompozytorów, zapoznawanie z brzmieniem i budową instrumentów, naukę i śpiew piosenek, realizację prostych układów rytmicznych i improwizację ruchową do muzyki. Naczelnym zadaniem audycji jest wzbogacanie doświadczeń słuchowych dzieci, dlatego są one projektowane z wykorzystaniem metod umuzykalniania uznanych autorytetów, takich jak: Zoltan Kodaly, Carl Orff, Emil Jaques-Dalcroze. Autorzy koncertów wykorzystują również metodę „aktywnego słuchania muzyki”, polegającą na włączaniu do prezentowanych utworów elementów ruchu, form fabularyzacji, a także gry na instrumentach i melorecytacji. Oprócz doznań czysto muzycznych dzieciom przekazywane są wiadomości o muzyce i kulturze muzycznej. Zdobywana wiedza poparta doświadczeniem, jakim jest słuchanie i odtwarzanie muzyki, staje się źródłem rozwoju intelektualnego oraz rozbudzania zainteresowań estetycznych.


Obsada: Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Ariel Ludwiczak – dyrygent
Prowadzenie: Wojciech Stachura

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Sopotu.

Bilety w cenie 10 zł

Liczba miejsc ograniczona, rezerwacja tel. 58 555 84 53 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.