Koncert w ramach Sopockiej Majówki 2017

HAJDUN/STARUSZKIEWICZ „KOLORY” - koncert inspirowany twórczością polskiego pianisty i kompozytora Janusza Hajduna, autora muzyki do przeszło stu filmów (m.in. nagrodzone Oscarem „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego, Franz Kafka, Zbrodnia i kara), twórcy muzyki instrumentalnej oraz improwizowanej z pogranicza free jazzu, sonorystyki i muzyki elektronicznej, a także utworów wokalno-instrumentalnych, muzyki teatralnej, radiowej i telewizyjnej.
Pomysłodawcą projektu jest Kuba Staruszkiewicz, perkusista wywodzący się z trójmiejskiej sceny yassowej (m.in Pink Freud, Tymon Tymański), którego dźwięki można usłyszeć na ponad pięćdziesięciu albumach artystów zarówno alternatywnych, jak i popowych, obecnie współpracującego m.in z Marią Peszek, Natalią Przybysz, Smolikiem.
Większość muzyki Hajduna jest kojarzona jako uzupełnienie sztuk wizualnych lub jako tło obrazu, postaci, tekstów i historii opowiadanych w filmach lub na scenie. Intencją dla projektu jest oderwanie Hajduna od treści i wizji, z którymi jako kompozytor związany z filmem i teatrem był utożsamiany, oraz ukazanie i przyjrzenie się krótkim chwilom improwizacji, frazom i muzycznym zdaniom które wypowiedział i których nigdy więcej nie powtórzył. Ukryte i minimalne dźwiękowe ruchy, zawarte w improwizacjach melodie i tematy, stały się impulsem i ideą, która w powiększeniu i zwolnieniu ma zwrócić uwagę na wartości muzyczne same w sobie, bez kontekstu.

Kamil Pater - gitara, elektronika
Tomek Makowiecki - instr. klawiszowe
Irek Wojtczak - saksofon, klarnet
Tomek Ziętek - trąbka, instr. klawiszowe
Adam Żuchowski - kontrabas
Kuba Staruszkiewicz - perkusja, sampler, wibrafon

Zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Sopotu.

Bilety w cenie: 20 zł - normalny, 15 zł - Karta Sopocka (dostępne wyłącznie w stacjonarnych punktach sprzedaży)