18 lutego 2018, godz. 12.00
Sala Koncertowa PFK Sopot, Opera Leśna

Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprasza na koncert dedykowany twórczości Henryka Warsa i Władysława Szpilmana, promujący najnowsze wydawnictwo płytowe orkiestry pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. „Piosenki Warsa i Szpilmana” powstały na fali niesłabnącej popularności przedwojennych szlagierów, które przetrwały próbę czasu i zmieniające się upodobania muzyczne pokoleń Polaków.

Dorobek artystyczny Henryka Warsa jest imponujący. Zaszczepił jazz na gruncie polskim, komponował muzykę do filmów, dzięki którym zdobył największą popularność. Współpracował z genialnymi autorami tekstów swoich czasów takimi jak: Julian Tuwim, Marian Hemar, Ludwik Starski czy Emanuel Szlechter. Dzięki ogromnej popularności kina w ówczesnej Polsce, piosenki Warsa były śpiewane m.in. przez Eugeniusza Bodo, Adolfa Dymszę, Hankę Ordonównę czy Aleksandra Żabczyńskiego a po wojnie przez Kalinę Jędrusik, Irenę Santor, Mieczysława Fogga.

Dzięki sukcesowi filmu Romana Polańskiego Władysław Szpilman kojarzony jest w dużej mierze jako tytułowy „pianista”, podczas gdy w swoim dorobku ma m.in. liczne kompozycje muzyki poważnej oraz około 500 utworów napisanych na potrzeby radia, telewizji i filmu. Komponowane przez Szpilmana melodie, do których teksty pisali m.in. Konstanty Ildefons Gałczyński, Julian Tuwim, Jerzy Wasowski, Jan Brzechwa, Ludwik Starski czy Kazimierz Winkler od wielu dekad pełnią rolę sztandarowych polskich evergreenów.

Na płycie znalazły się piosenki, które m.in. dzięki rekordowym sukcesom takich filmów jak „Szpieg w masce” czy „Piętro wyżej” i fenomenie ich wykonawców, stały się szlagierami i na zawsze zapisały się w annałach polskiej muzyki rozrywkowej.

Joanna Knitter - śpiew
Wojciech Staroniewicz - saksofon tenorowy, sopranowy
Artur Jurek - fortepian, aranżacje
Roman Ślefarski - perkusja
Janusz „Macek” Mackiewicz - kontrabas
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Wojciech Rajski - dyrygent

W programie:
piosenki H. Warsa i W. Szpilmana m .in. Powróćmy jak za dawnych lat, Ach, jak przyjemnie, Tych lat nie odda nikt, Nie wierzę piosence, Sex appeal

Bilety w cenie 20 zł - normalny, 10 zł - ulgowy do nabycia w kasie BART (ul. Kościuszki 61), Informacji Turystycznej Sopot oraz na godzinę przed koncertem.