24 lutego 2018, godz. 18.00
Sala Koncertowa PFK Sopot, Opera Leśna

Paula Preuss – skrzypce
Krzysztof Komendarek-Tymendorf – altówka
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Andrzej Kosendiak - dyrygent

Tego wieczoru solistami będą Paula Preuss (skrzypce) oraz Krzysztof Komendarek-Tymendorf (altówka). Polską Filharmonię Kameralną Sopot poprowadzi Dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu maestro Andrzej Kosendiak.

W programie koncertu znajdzie się m.in. Symfonia koncertująca Es-dur (Sinfonie concertante) KV 364 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Utwór ten, napisany na skrzypce i altówkę w 1779 roku uchodzi zarówno za klasyczne dzieło reprezentowanego przez siebie gatunku, a jednocześnie za jeden z najlepszych koncertów Mozarta.

Krzysztof Komendarek-Tymendorf pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych, jest potomkiem wybitnego polskiego kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego. W roku 2016 został podwójnym laureatem Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w dziedzinie Kultury oraz nagrody publiczności Gazety Wyborczej. Otrzymał dwa tytuły – Osobowość Pomorza Roku 2016 w kategorii Kultura oraz Osobowość Gdańska Roku 2016 w kategorii Kultura przyznane przez Dziennik Bałtycki oraz Polska Press. W roku 2017 został laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. W październiku 2017 roku z rąk Magnificencji Akademii Muzycznej otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Paula Preuss ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej, a w 2017 roku obroniła tytuł Doktora Sztuki. Jest laureatką wielu konkursów solowych i kameralnych. W 2013 roku wraz z kwartetem fortepianowym AKME zajęła I miejsce na X Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. M. K. Ogińskiego w Smorgonie (Białoruś), w 2014 również z Kwartetem AKME, zajęła I miejsce i otrzymała nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu J. Brahmsa na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (Bułgaria). Była stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska oraz „Agrafki muzycznej”. W latach 2009‑2011 oraz 2014-2015 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Studiowała także w Conservatoire National Superieur de Musique et de Dans w Lyonie we Francji, w klasie prof. Marianne Piketty. Prowadzi ożywioną działalność koncertową na terenie całego kraju.

Program:
W. A. Mozart – Symfonia koncertująca na skrzypce i altówkę Es-dur KV 364
W. A. Mozart – Żart muzyczny KV 522
F. X. Richeter – Symfonia D-dur

Bilety w cenie 20 zł - normalny, 10 zł - ulgowy do nabycia w kasie BART (ul. Kościuszki 61), Informacji Turystycznej Sopot oraz na godzinę przed koncertem.