Justus Frantz – fortepian
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Wojciech Rajski – dyrygert

W ramach obchodów jubileuszu 35-lecia Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot maestro Wojciech Rajski zaprosił do współpracy wybitnego pianistę i dyrygenta Justusa Frantza, z którym sopoccy filharmonicy wielokrotnie koncertowali – szczególnie na początku swojej artystycznej drogi.

Justus Frantz urodził się w 1944 roku w Hohensalza, czyli dzisiejszym Inowrocławiu. W wieku 10 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Pierwszy duży sukces osiągnął w 1967 roku, wygrywając międzynarodowy konkurs muzyczny organizowany przez niemiecką telewizję. Zadebiutował w 1970 roku u boku Berlińskich Filharmoników prowadzonych przez Herberta von Karajana. Pięć lat później wystąpił w Stanach Zjednoczonych z Filharmonią Nowojorską i maestro Leonardem Bernsteinem, z którym połączyła go wieloletnia przyjaźń. Frantz w 1986 roku powołał do życia Schleswig-Holstein Musik Festival, jest także inicjatorem Festspiele Mecklenburg-Vorpommern oraz założycielem i pomysłodawcą Rheingau Musik Festival.

W Hamburgu założył Towarzystwo Mendelssohna, a w Szlezwiku-Holsztynie Towarzystwo Brahmsa. Zreorganizowany przez niego konkurs muzyczny im. Hindemitha stał się prestiżowym konkursem muzyki nowoczesnej z nagrodami dla młodych kompozytorów. Każdego roku Justus Frantz daje ok. 100 bezpłatnych koncertów dla młodych ludzi. Razem z Walerijem Giergijewem zainicjował największy festiwal muzyki rosyjskiej, który odbył się w Hamburgu oraz pierwszy Festiwal Muzyki Nowej w ówczesnym Związku Radzieckim. Wspólnie założyli też pierwszą międzynarodową filharmonię młodych muzyków: Niemiecko-Radziecką Młodą Filharmonię. W sierpniu 2014 roku stworzył warunki do rozszerzenia swojej wizji World Peace Philharmonic. W 1989 roku mianowano go Ambasadorem dobrej woli UNHCR. Od 2013 roku jest kierownikiem muzycznym orkiestry Israel Sinfonietta. Jest także kierownikiem artystycznym festiwalu Wiosna w Negev w Izraelu.

Justus Frantz specjalizuje się w wykonawstwie muzyki klasycyzmu oraz romantyzmu, ze szczególnym uwzględnieniem Mozarta. Wielokrotnie wraz z Christopchem Eschenbachem wykonywał koncerty na cztery ręce.

Gdy IX Symfonia Beethovena została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, to właśnie Justus Frantz poprowadził Filharmonię Narodów podczas uroczystego koncertu w Berlinie.

Bilety w cenie 40 zł - normalny, 30 zł - ulgowy do nabycia w kasie Opery Leśnej, Punkcie Informacji Kulturalny Sopot na Placu Przyjaciół Sopotu oraz sprzedaży elektronicznej.