W ramach tegorocznej edycji Sopot Jazz Festival na deskach Opery Leśnej zostanie zaprezentowany pełen przekrój polskiej sceny jazzowej. Artyści, poruszający się w najrozmaitszych stylistykach, ukażą różnorodność jazzu w Polsce! 

28 sierpnia 2020: 
Maciej Obara (Polish) Quartet - Trzy Korony
EABS - Slavic Spirits 

Pierwszy dzień to występ cenionego już w Europie kwartetu Macieja Obary oraz zespołu EABS, który idzie w kierunku bardziej eklektycznego traktowania muzyki, łącząc muzykę elektroniczną z jazzem.
Kwartet Obary jest zespołem wyjątkowym, który tworzy muzykę wielowarstwową. To sojusz niezwykle indywidualnych osobowości – instrumentalistów, którzy oddali się współpracy w grupie, jednocześnie potrafiąc odnaleźć przestrzeń do własnej ekspresji. Doskonałą równowagę dla intensywnego brzmienia saksofonu altowego Obary, oscylującego między liryzmem i wybuchowością, stanowi Dominik Wania, pianista o doskonałej technice i klasycznym wykształceniu. Obara i Wania to „improwizatorzy o kosmicznej energii”, jak określił ich John Fordham z „The Guardian”.
Wrocławska formacja EABS, czyli Marek Pędziwiatr, Paweł Stachowiak, Jakub Kurek, Olaf Węgier, Marcin Rak i Spisek Jednego (Piotr Skorupski) przyjedzie z najnowszym krążkiem „SLAVIC SPIRITS”. Muzycy skoncentrowali się na mitologii słowiańskiej i demonologii polskiej, jednocześnie zastanawiając się nad współczesną duchową kondycją Polaków. Główną inspiracją dla tego albumu jest enigmatyczna “słowiańska melancholia”, którą zespół starał się odszukać we własnym DNA. 

 

29 sierpnia 2020: 
High Definition Quartet - Dziady 
Piotr Wojtasik Septet z udziałem Chóru Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka - Voices

Ten wieczór będzie należeć do wschodzącego combo jazzu nowoczesnego młodego pokolenia – High Definition Piotra „Pianohooligana” Orzechowskiego. Koncert "DZIADY" to unikalny, muzyczny seans spirytystyczny, w którym patetyczny, romantyczny kontekst ustępuje miejsca dynamicznemu ilustrowaniu wewnętrznych przeżyć postaci z tekstu Mickiewicza. Jazzowa adaptacja "Dziadów" w wykonaniu kwartetu koncentruje się na psychologicznej i emocjonalnej warstwie dramatu, a kulturowy kontekst składa się na jej treść poprzez nawiązania do muzycznego folkloru. 
Z kolei VOICES to najnowsza propozycja koncertowa jednego z najwybitniejszych polskich trębaczy jazzowych – Piotra Wojtasika. Projekt unikalny pod względem wykonawczym – współtworzą go znakomici jazzmani oraz jedyny w Polsce chór synagogalny. Sam autor zachęca do wsłuchania się w tę propozycję tak: Brzmienie chóru jest dla mnie inspiracją od wielu lat i co jakiś czas ku niemu się zwracam. Lata temu realizowałem projekty z zespołem Billy Harper Quintet z udziałem chóru, wykonywałem kompozycje Stanisława Fiałkowskiego na trąbki i chór. Te inspiracje domagały się jakiegoś spełnienia i ostatecznie postanowiłem napisać coś swojego. A Chór Synagogi pod Białym Bocianem jest wspaniały, ma wyjątkowe brzmienie, składa się z solistów, jest genialny! Spowodował, że moje plany trafiły na idealny grunt, nasze spotkanie zaowocowało współpracą.

 

30 sierpnia 2020:
Marta Wajdzik Quartet - My planet 
Henryk Miśkiewicz Quintet feat. Dorota Miśkiewicz z udziałem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego - Pocztówki z Rio

Trzeci dzień Festiwalu symbolicznie ukazuje jego leit motive - pokoleniowy przekrój i różnorodność, a jednocześnie pokaże łączność między pokoleniem młodych artystów, z doświadczonymi muzykami i naszymi jazzowymi legendami, co od zarania jazzu jest jego immanentną wartością i niezmiennie motorem jego rozwoju. Objawi się to już w pierwszym koncercie tego dnia - najmłodszej uczestniczki festiwalu, utalentowanej alcistki Marty Wajdzik, wspartej niezwykle silną reprezentacją średniego pokolenia muzyków, uznanych instrumentalistów (Pawła Tomaszewskiego, Pawła Dobrowolskiego oraz Roberta Kubiszyna).
Finałem Sopot Jazz Festival 2020 będzie projekt specjalny, który Henryk Miśkiewicz, jeden z największych mistrzów saksofonu altowego w Polsce, przygotował na kwintet jazzowy i wokal z udziałem plejady najwybitniejszych uczestników polskiej sceny jazzowej (Doroty Miśkiewicz, Marka Napiórkowskiego, Sławka Kurkiewicza i Andrzeja Jagodzińskiego), w połączeniu z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, ze specjalnie zaaranżowaną muzyką.

 

Zapraszamy do śledzenia strony www.sopotjazz.pl i mediów społecznościowych: facebook.com/sopotjazzwww.instagram.com/sopotjazzfestival/.

Bieżących informacji udziela: 
Hanna Marszałek Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | +48 58 555 84 17 
Artur Celiński Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | +48 668 172 566

 

Regulamin imprezy dostępny na https://sopotjazz.pl/o-nas/regulamin-imprezy 

Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu.