Oficjalnie otwieramy projekt STARS’N’ROLL. Świętuj z nami powstanie 20 czarno-białych murali poziomych przedstawiających postaci tworzących magię Opery Leśnej.

Świętowanie zaczynamy 23 lipca o godzinie 19.00. Ze względu na to, że murale umieszczone są na drodze wiodącej ku Operze, spotykamy się na jej początku. Wspólnie przespacerujemy w górę, a naszym przewodnikiem będzie Artur Orzech. O godzinie 20.00 dotrzemy do strefy LASY, gdzie DJ Romero zagra przeboje sopockich festiwali, a my będziemy mogli wspólnie potańczyć, wypić sosnówkę i powspominać legendarne występy, które rozsławiły naszą Operę.

 

Murale na drodze do nowej Opery

Sukces zależy również od osób, które stanęły na naszej drodze. Sukces Opery wynika z pracy i poświęcenia wielu osób, które rozsławiły ją na cały świat. Dzisiaj, gdy Opera staje się coraz bardziej nowoczesna i wspólnie z naszą publicznością śmielej idziemy ku nowemu, chcemy przypomnieć szereg postaci, które pomagały budować naszą historię.

Poprosiliśmy Julię Tymańską - młodą artystkę, malarkę, studentkę ASP z Gdańska - o zaproponowanie sposobu prezentacji i docenienia ważnych dla nas osób. Tak narodził się projekt Stars’n’Roll - cykl 20 czarno-białych murali poziomych umieszczonych na drodze wiodącej do Opery Leśnej. Projekt został zrealizowany w ramach działań Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej, którą prowadzi prof. Robert Florczak oraz dr. Robert Sochacki.

Postaci sceny Opery Leśnej przedstawiona na muralach zostały wybrane przez malarkę w porozumieniu z Bałtycką Agencją Artystyczną BART. Artystka przy projektowaniu cyklu murali inspirowała się między innymi zdjęciami agencji Kosycarz Foto Press, związanej od lat z Operą Leśną. Wraz z Julią Tymańską za realizacją stoi Sebastian Choromański - artysta wizualny i absolwent ASP w Gdańsku.

Na muralach namalowanych na drodze do Opery znalazły się osoby znane ze swojej działalności w sferze muzyki oraz związane z sopockimi festiwalami. Są to:
Irena Dziedzic + Lucjan Kydryński – fot. Maciej Kosycarz i Zbigniew Kosycarz / KFP
Wojciech Młynarski – fot. Zbigniew Kosycarz / KFP
Agnieszka Osiecka – fot. Łukasz Głowala / KFP
Jeremi Przybora
Kora Jackowska
Stan Borys
Anna Jantar – fot. Zbigniew Kosycarz / KFP
Jerzy Gruza – fot. Andrzej J. Gojke /KFP
Anna German
Krzysztof  Komeda
Irena Santor
Czesław Niemen – fot. Zbigniew Kosycarz / KFP
Irena Jarocka – fot. Zbigniew Kosycarz / KFP
Grzegorz Ciechowski – fot. Łukasz Głowala / KFP
Ewa Demarczyk – fot. Zbigniew Kosycarz / KFP
Władysław Szpilman
Franciszek Walicki
Maryla Rodowicz
Zbigniew Wodecki – fot. Stanisław Bednarz / KFP
Krzysztof Klenczon + Seweryn Krajewski

Julia Tymańska - urodzona 06.10.1997 r. w Gdańsku. Od 2016 r. studentka wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Laureatka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymała również nagrodę specjalną w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Wojciecha Fangora. W 2019 roku odbyła miesięczną rezydencję artystyczną w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia Gdańsk, którą zwieńczyła wystawa Inkubator AIR: „Under Construction”. Jej malarstwo można było zobaczyć na wystawach indywidualnych “Rzeczy, które robię a nie powinnam” w Gdańskim Archipelagu Kultury Plama, “Prezentacje Młodych” w Sfinks700 oraz na licznych wystawach zbiorowych. Prezentowała także prace w przestrzeni publicznej, m. in. na wystawie 10 instalacji z okazji 10-lecia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. https://www.facebook.com/tymanska/

 

Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu.