Zapraszamy na pierwszą rozmowę w ramach Sopockich Spotkań Kobiet.
Renata Durda, kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", Monika Sokołowska, adwokatka specjalizująca się w prawie rodzinnym, opiekuńczym i karnym, Katarzyna Włodkowska, dziennikarka Gazety Wyborczej oraz Magdalena Czarzyńska-Jachim - wiceprezydent Sopotu, wiceprezydent Sopotu rozmawiać będą o konwencji antyprzemocowej.
Po panelu eksperckim będzie czas na swobodne rozmowy, wymianę myśli i poglądów w niezwykłej i zielonej przestrzeni sopockich LASY.

💻 Dla tych, którzy nie będą mogli przyjść do LASYdostępny będzie livestreaming na: Sopot oraz Magdalena Czarzyńska-Jachim - wiceprezydent Sopotu

Kim są zaproszone panelistki?
➡ Renata Durda - kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", placówki Instytutu Psychologii Zdrowia PTP, certyfikowana superwizorka i specjalistka ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, redaktorka naczelna dwumiesięcznika "Niebieska Linia", autorka wielu publikacji z zakresu tworzenia interdyscyplinarnych rozwiązań na rzecz zapobiegania zjawisku przemocy w rodzinie, członkini Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, społeczna doradczyni Rzecznika Praw Dziecka w latach 2010-2018.

➡ Monika Sokołowska - Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, adwokatka Izby Lubelskiej, wpisana na listę w 2011 roku, Prowadzi własną kancelarię adwokacką
Specjalizuje się w prawie rodzinnym, opiekuńczym i karnym
Od 2016 roku Sędzia Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Lublinie Przewodnicząca Komisji ds. Integracji Samorządowej ”Kolektyw Koleżeński” przy ORA Lublin, Członkini Zespołu ds. Kobiet przy NRA, Członkini Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy zdobyła pierwsze wyróżnienie w konkursie Kobieta Adwokatury 2018 roku. Współautorka monografii „Przeciwko Goliatowi. Poradnik dla kobiet doświadczających przemocy”, uzyskała certyfikat Rady Europy HELP w zakresie „Przemoc wobec kobiet i przemoc domowa”, autorka i współautorka artykułów dotyczących praw człowieka, m. in. do pisma Niebieska Linia, a także artykułów i relacji z zakresu historii Adwokatury Lubelskiej, z wyszczególnieniem dziejów adwokatek Izby Lubelskiej
prowadzi szkolenia i wykłady z zakresu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. W 2005 roku uzyskała uprawnienia mediatora sądowego, współpracowała między innymi z takimi organizacjami jak Fundacja Academia Iuris oferująca pomoc prawną osobom ubogim, czy Stowarzyszenie Ochrony i Pomocy Rodzinie Alkoholowej „SOPRA” w Lublinie.
Pomysłodawczyni i realizatorka inicjatyw samorządowych, w tym edukacyjnych i społecznych, Współautorka scenariuszy do filmów w reż. Bartosza Staszewskiego pt. „Niezależna. O Adwokaturze Lubelskiej” oraz „Wolność i niezależność. Stulecie kobiet w Adwokaturze Lubelskiej”.

➡ Katarzyna Włodkowska - Debiutowała w 2003 roku w pomorskim „Dzienniku Bałtyckim”, dwa lata później związała się z „Gazetą Wyborczą”.
Przez ten czas pracowała jako reporterka newsowa, śledcza oraz korespondentka sądowa. Autorka blisko trzech tysięcy publikacji: informacji, wywiadów, reportaży.
Za reportaż „Dom zły” z czerwca 2017, w którym opisała „polskiego Fritzla”, została nominowana do wszystkich najważniejszych konkursów dziennikarskich i zdobyła prestiżową nagrodę Grand Press 2017 w kategorii „Reportaż prasowy”. Wyróżnienie to nie zakończyło dziennikarskiej pracy nad sprawą. Dziewięć miesięcy później ujawniła kim byli pozostali gwałciciele Ewy. Wkrótce wszyscy trzej trafili do aresztu. Na początku lipca 2020 zakończył się ich proces – zostali skazani na bezwzględne więzienie.
Inny tekst Katarzyny Włodkowskiej – o pierwszej polskiej zakonnicy, która pozwała swoje zgromadzenie – został przedrukowany przez magazyn „Reportagen”, ukazujący się na rynku niemieckim, austriackim i szwajcarskim. Wcześniej „Reportagen” opublikował reportaże tylko dwóch polskich autorów.
W kwietniu 2018 została nagrodzona za cykl tekstów o przemocy wobec kobiet. Osiem miesięcy później, jako jedyna, przeprowadziła wywiad z matką zabójcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Była też współautorką reportażu, ujawniającego, że Marek Lisiński, założyciel Fundacji “Nie Lękajcie Się”, walczącej z kościelną pedofilią, wyłudził od jednej z ofiar pieniądze i najpewniej nigdy nie był molestowany (tekst został nominowany do Nagrody im. Dariusza Fikusa).
Dziennikarka „Dużego Formatu”, tygodnika reporterów „Gazety Wyborczej”. Koncentruje się na tematyce karnej i społecznej.