KONCERT KAMERALNY [streaming]
Niedziela, 28 lutego 2020, godz. 18.00

Wykonawcy:
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Marcin Nałęcz-Niesiołowski – dyrygent

Program koncertu:
Max Bruch – Serenada na tematy szwedzkich melodii ludowych op. posth
Gustav Holst – St. Paul’s Suite
Joseph Haydn – Symfonia nr 44 e-moll Żałobna Hob: I:44

W programie koncertu usłyszymy Serenadę na tematy szwedzkich melodii ludowych op. posth niemieckiego dyrygenta i kompozytora Maxa Brucha. Skomponowana w 1906 roku Serenada jest przykładem wielkiej fascynacji kompozytora folklorem różnych narodów.

Suita Świętego Pawła Gustava Holsta to równie popularna pozycja spośród literatury przeznaczonej na orkiestrę smyczkową. Holst w tym utworze inspirował się na brytyjskich pieśniach ludowych, które ujął w czterech częściach suity. Kompozytor zadedykował ją St. Paul's Girls 'School w Hammersmith w Anglii, w której od około 1904 roku pracował jako nauczyciel muzyki.

Z kolei niezwykłość Symfonii e-moll nr 44 Josepha Haydna na tle innych symfonii, które napisał kompozytor, wyróżnia charakter smutku i zadumy. Ponoć Haydn zażyczył sobie, aby właśnie ta symfonia została wykonana na jego pogrzebie.

Polską Filharmonię Kameralną Sopot zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, urodzony w Gdyni, absolwent akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Bogusława Madeya. W latach dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Białostockiej, a następnie, od 2005 roku - Opery i Filharmonii Podlaskiej, w latach 2016-2019 dyrektor Opery Wrocławskiej. Od 2012 roku Marcin Nałęcz-Niesiołowski pracuje na stanowisku profesora prowadząc klasę dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

 

Koncert zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopot.