Sopot Jazz Festival

 

Sopot Jazz Festival to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali jazzowych w Polsce, kontynuujący wspaniałą sopocką tradycję jazzową sięgającą 1956 roku.

Sopot Jazz to świeżość w postrzeganiu muzyki i oryginalność w doborze artystów, a w konsekwencji - niezwykła przestrzeń muzyczna wykreowana w oparciu o wielokulturowe artystyczne inspiracje.

Bo w jazzie ukryte są szczere ludzkie emocje i uczucia, ten kto nie czuje, ten jazzu nie pokocha.

Myślą przewodnią festiwalu jest przede wszystkim autentyczność prezentowanej muzyki i udział w wydarzeniu ciekawych muzyków jazzowych z całego świata, którzy w Polsce pojawiają się dość rzadko. Projektując wydarzenie poszukujemy i zapraszamy do udziału w festiwalu wyjątkowe osobowości sceniczne, które dla publiczności są gwarantem wysokiego poziomu muzycznych doznań.

W latach 2011-2015 dyrektorem artystycznym festiwalu był Adam Pierończyk, czołowy muzyk polskiej sceny jazzowej, ceniony saksofonista tenorowy i sopranowy. "Chcę, aby myślą przewodnią festiwalu była przede wszystkim wysoka jakość prezentowanej muzyki, jej autentyczność i oryginalność. Zależy mi na tym, aby pokazać, że jazz i improwizacja, to w dzisiejszych czasach nie tylko Stany Zjednoczone, Polska i Europa, ale prawie wszystkie kontynenty i wiele przeplatających się nawzajem kultur. Na festiwalu będą pojawiać się artyści znani, ale zdecydowany nacisk chciałbym położyć na twórców bardziej niezależnych i udowodnić, że warto było ich odkryć dla publiczności sopockiego festiwalu. Czeka nas więc codziennie jedna do dwóch premier zespołów, które nie grały wcześniej w Polsce".

Kuratorem edycji 2016-2018 był Greg Osby, legendarny amerykański saksofonista. Jego głównym celem, jako Kuratora Sopot Jazz, była prezentacja zarówno artystów o już ugruntowanej popularności i takich, których muzyka przemawia do wielu słuchaczy, jak również wprowadzenie na estradę sopockiego festiwalu nowych pełnych życia talentów. "Byłbym zachwycony, gdyby udało się nam zadziałać jak trampolina do kariery dla dużej grupy, ogromnie uzdolnionych artystów z różnych zakątków świata" - mówił Osby.

W 2019 roku funkcję kuratora odpowiedzialnego za program artystyczny festiwalu pełnił Rainer Kern.  Reiner Kern jako niezależny menadżer kultury, kurator oraz producent, kierował imprezami w takich miejscach jak Heidelberg, Mannheim, Ludwigshafen, Kuala Lumpur, prowincja Yunnan w Chinach oraz Nowy Jork. Jest pomysłodawcą i dyrektorem największego niemieckiego Festiwalu Jazzowego "Enjoy Jazz - International Festival for Jazz and More" w Heidelbergu. Obecnie jest członkiem zespołu ds. wdrażania i weryfikacji Mannheim Agenda 2030 i wchodzi w skład grupy reprezentującej Mannheim w projektach ONZ, takich jak HABITAT, World Urban Forum oraz High Level Political Forum (HLPF) w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Sopot Jazz Festival 2020 odbył się szybciej niż zwykle, bo w dniach 28-30 sierpnia w Operze Leśnej.  Nad programem pracował jeden z najwybitniejszych polskich artystów jazzowych - Marcin Wasilewski. „Pełnienie funkcji kuratora tego najstarszego jazzowego festiwalu w Polsce to zawsze duże wyzwanie. W tym roku jest ono szczególne ze względu na koronawirusa. Staram się myśleć o epidemii jako szansie na zrobienie czegoś wyjątkowego” - deklaruje Wasilewski. Naszą odpowiedzią jest chęć zaprezentowania tego, co najciekawsze  w polskim jazzie - mówi Wasilewski i dodaje, że format festiwalu umożliwi nam pokazanie wszystkich niuansów, relacji i powiązań - w tym tych pokoleniowych. 

 

Więcej informacji o festiwalu: www.sopotjazz.pl