Sopot Jazz Festival

 

Sopot Jazz Festival to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali jazzowych w Polsce, kontynuujący wspaniałą sopocką tradycję jazzową sięgającą 1956 roku.

Sopot Jazz to świeżość w postrzeganiu muzyki i oryginalność w doborze artystów, a w konsekwencji - niezwykła przestrzeń muzyczna wykreowana w oparciu o wielokulturowe artystyczne inspiracje.

Bo w jazzie ukryte są szczere ludzkie emocje i uczucia, ten kto nie czuje, ten jazzu nie pokocha.

Myślą przewodnią festiwalu jest przede wszystkim autentyczność prezentowanej muzyki i udział w wydarzeniu ciekawych muzyków jazzowych z całego świata, którzy w Polsce pojawiają się dość rzadko. Projektując wydarzenie poszukujemy i zapraszamy do udziału w festiwalu wyjątkowe osobowości sceniczne, które dla publiczności są gwarantem wysokiego poziomu muzycznych doznań.

Każdego roku początek października w sopockim kurorcie należy do Sopot Jazz Festival.

Niekwestionowany o tej porze roku urok złotej polskiej jesieni nad Bałtykiem przyciąga do Sopotu tysiące turystów z Polski i zza granicy. Są wśród nich prawdziwi miłośnicy jazzu - nasi goście festiwalowi, którzy tłumnie uczestniczą w koncertach organizowanych w Sali Balowej Sofitel Grand Hotelu.

Do roku 2018 kuratorem artystycznym festiwalu jest światowej sławy saksofonista Greg Osby.
Obecnym kuratorem artystycznym Sopot Jazz Festiwal jest Reiner Kern.