Opera Leśna to symbol Sopotu, jedna z najbardziej unikatowych scen w Europie – leśny amfiteatr o znakomitej akustyce i ponad stuletniej historii.

Na deskach Opery odbyło się wiele głośnych wydarzeń artystycznych takich jak międzynarodowe festiwale piosenki, festiwale wagnerowskie, koncerty gwiazd światowej sceny muzycznej, widowiska, spektakle baletowe, festiwale chóralne, przedstawienia teatralne.

Ponad stuletnia historia Opery Leśnej obfitowała w wiele wydarzeń, które miały znaczący wpływ na jej działalność. Z każdym rokiem Opera cieszy się wciąż rosnącą popularnością – od premiery w sierpniu w 1909 roku opery „Obóz nocny w Grenadzie” Conradina Kreutzera, aż do dziś.

Najpopularniejszym wydarzeniem muzycznym, związanym z historią Opery Leśnej, jest Międzynarodowy Festiwal Piosenki – znanym dzisiejszej publiczności jako Sopot Festival.

Chociaż pierwsze trzy edycje imprezy, począwszy od 1961 roku, odbyły się na terenie Stoczni Gdańskiej, to w 1964 roku festiwal związał się na stałe z amfiteatrem w Sopocie i od tego momentu kojarzony jest z Operą Leśną.

W latach 2009 – 2012 z wykorzystaniem środków unijnych, Opera Leśna przeszła gruntowną modernizację, polegająca na całkowitej wymianie konstrukcji dachu, remoncie widowni oraz zaplecza. Modernizacja obiektu stworzyła nowe możliwości do realizacji najbardziej wymagających wydarzeń.

Opera charakteryzuje się doskonałą akustyką i wyjątkowo atrakcyjnym otoczeniem lasów, w centrum miasta, a jednak z dala od zgiełku i tłoku.

Na zadaszonej widowni może zasiąść 5047 widzów, przy złożonych przednich sektorach łączna ilość miejsc stojących oraz siedzących wynosi 5579, orkiestron mieści 120 muzyków.

Teren Opery Leśnej obejmuje 4 hektary, na których prócz amfiteatru znajduje się Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Kameralnej, strefa gastronomiczna LASY, pomieszczenia konferencyjno-szkoleniowe oraz Klub "Pod Sceną". W obiekcie można zorganizować każde wydarzenie muzyczne, szkolenie, konferencję prestiżowy bankiet czy raut. Wyjątkowe otoczenie zachęca do spędzenia czasu w tym miejscu.