Na skraju plaży, w sopockim Parku Północnym, w bezpośrednim sąsiedztwie Grand Hotelu znajduje się Teatr na Plaży, który jest całoroczną sceną impresaryjną.

Teatr to scena (o wymiarach 8,5m x 7m) z widownią na 90 miejsc. W obiekcie znajduje się również foyer, w którym działa Klub Atelier, sala prób, w której odbywają się zajęcia i warsztaty artystyczne, a w miesiącach letnich projekt Kulturalna Plaża z drugą plenerową sceną zlokalizowaną na plaży.

Impresaryjny Teatr na Plaży oferuje jedne z ciekawszych kameralnych spektakli.

W ostatnim roku gościli tu m.in. Jacek Poniedziałek, Maria Seweryn, Agnieszka Michalska, Zbigniew Waleryś, Agnieszka Przepiórka oraz Karolina Czarnecka. Wystawiane były spektakle: Teatru Polonia, Teatru Montownia, Teatru WARSawa, produkcje laureatów festiwali teatralnych i festiwali piosenki aktorskiej.

W Teatrze na Plaży, obok działalności impresaryjnej, powstał autorski projekt sceny musicalowo-kabaretowej, w ramach której w 2013 i 2014 roku wyprodukowane zostały dwa musicale na podstawie twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego (Balladyna’68 oraz Medea, moja sympatia).

Działalność teatralną uzupełniają: funkcjonujące kino studyjne i Dyskusyjny Klub Filmowy Kurort, a także organizowane koncerty, recitale, spotkania autorskie i wystawy w foyer, gdzie przez cały rok działa Klub Atelier.

W miesiącach letnich, zgodnie z wieloletnią tradycją, salę teatralną zapełniają spektakle i recitale przygotowywane przez Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej.

Od 2014 roku na plaży przed Teatrem, w okresie od czerwca do sierpnia, uruchomiona jest druga scena plenerowa, gdzie realizowany jest projekt Kulturalna Plaża pod patronatem radiowej Trójki i przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kulturalna Plaża to spektakle, koncerty i filmy oraz działania edukacyjne dla najmłodszych, a także plażowa biblioteka i festiwale. W 2014 roku na sopockiej plaży odbył się pierwszy koncert w ramach trasy Męskiego Grania. Gościł tu również Sopot Film Festival oraz Festiwal Literacki Sopot, odbyły się także obchody 25-lecia Teatru Atelier.

Teatr na Plaży to również przestrzeń, w której działają stowarzyszenia i fundacje teatralne.

Od wielu lat rezyduje tu Sopocki Teatr Tańca - jeden z trójmiejskich teatrów tańca, który poza spektaklami repertuarowymi, angażuje się w duże projekty, jak inauguracja działalności Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, obchody Polskiej Prezydencji w UE lub Sopocka Majówka.

Od września 2013 roku w teatrze rezyduje również Fundacja Teatru BOTO, stworzona przez artystów na co dzień związanych zawodowo z Teatrem Wybrzeże, którzy na sopockiej scenie tworzą mniejsze formy teatralne.

W 2014 roku działalność zainaugurował trzeci z rezydentów – Sopocki Teatr Muzyczny dla dzieci Baabus Musicalis, który uzupełnia ideę sceny musicalowo-kabaretowej Teatru na Plaży, angażując do swoich spektakli nawet 3-latków, tworząc z ich udziałem i profesjonalnych dorosłych twórców krótkie formy musicalowe.

 

Kontakt:
Teatr na Plaży
ul. Mamuszki 2, Sopot

tel. +58 555 22 34
(pon. - pt. w godz. 9-15)
fax. +58 555 22 36

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook.com/teatrnaplazy

 

Manager zarządzający:
Michał Grubman
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.