Sopot Jazz Festival 2022 to trzy dni oryginalnej, improwizowanej muzyki z udziałem intrygujących artystów z różnych części świata, za wybór których odpowiada znakomity pianista, kompozytor i jeden z najbardziej kreatywnych muzyków jazzowych, Marcin Wasilewski. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7- 9 października 2022.

Sopot Jazz Festival to jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych festiwali jazzowych w Polsce. Jego historia sięga roku 1956. W nadchodzącym wydarzeniu o charakterze międzynarodowym odbędzie się sześć koncertów w dwóch przestrzeniach festiwalowych – Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże i Grand Pavilion w Radisson Blu Hotel w Sopocie.

 Za kształt prezentowanego programu i dobór artystów ponownie odpowiada wybitny pianista, kompozytor i jeden z najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych, Marcin Wasilewski, który pełni funkcję dyrektora artystycznego festiwalu. Projektując wydarzenie, poszukuje on, i zaprasza do udziału w festiwalu wyjątkowe osobowości sceniczne, które okazjonalnie pojawiają się na koncertach w Polsce gwarantując słuchaczom wysoki poziom muzycznych doznań.

 - Dobór muzyków oraz ich poziom artystyczny jest najistotniejszym dla mnie kryterium wyboru. Ważnym jest również, aby koncerty po sobie następujące dobrze ze sobą konweniowały. Na scenie podczas tegorocznej edycji Sopot Jazz ujrzymy zatem uznanych artystów średniego i młodego pokolenia z Polski i zagranicy - mówi Marcin Wasilewski i dodaje: - Wysłuchamy muzyki od tej pochodzącej z gorącego Izraela, w której wybrzmiewa nuta żydowskiej melodyki i echo śródziemnomorskiego błękitu, poprzez artystów z chłodnej Norwegii, którzy swoją pozorną powściągliwością przywołują krajobrazy pięknych i tajemniczych fiordów, po artystów z Polski, inspirujących się hinduskim konnakolem czy poezją w ich autorskiej interpretacji jazzu współczesnego.

 - Ideą tegorocznej edycji jest zaprezentowanie publiczności tego co ciekawe, nowe, aktualne a przede wszystkim piękne w muzyce jazzowej – informuje Marcin Wasilewski.

 

Piątek, 7 października 2022, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie

 Pierwszego wieczoru w Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże wystąpi uznany wirtuoz kontrabasu i gitary basowej, od lat współpracujący z czołówką polskiej sceny jazzowej, ze swoim autorskim projektem „Masovian Mantra”– Michał Barański. Projekt jest wyrazem zamiłowania artysty do polskiej muzyki ludowej oraz głębokiej analizy indyjskich struktur rytmicznych. Jako drugi na scenie pojawi się Shai Maestro, jeden z obecnie najbardziej obiecujących i utalentowanych pianistów jazzowych, który zaprezentuje materiał pochodzący z jego najnowszego albumu „Human”.