Sopot Jazz Festival 2022 to trzy dni oryginalnej, improwizowanej muzyki z udziałem intrygujących artystów z różnych części świata, za wybór których odpowiada znakomity pianista, kompozytor i jeden z najbardziej kreatywnych muzyków jazzowych, Marcin Wasilewski. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7- 9 października 2022.

 Sopot Jazz Festival to jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych festiwali jazzowych w Polsce. Jego historia sięga roku 1956. W nadchodzącym wydarzeniu o charakterze międzynarodowym odbędzie się sześć koncertów w dwóch przestrzeniach festiwalowych – Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże i Grand Pavilion w Radisson Blu Hotel w Sopocie.

 Za kształt prezentowanego programu i dobór artystów ponownie odpowiada wybitny pianista, kompozytor i jeden z najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych, Marcin Wasilewski, który pełni funkcję dyrektora artystycznego festiwalu. Projektując wydarzenie, poszukuje on, i zaprasza do udziału w festiwalu wyjątkowe osobowości sceniczne, które okazjonalnie pojawiają się na koncertach w Polsce gwarantując słuchaczom wysoki poziom muzycznych doznań.

 - Dobór muzyków oraz ich poziom artystyczny jest najistotniejszym dla mnie kryterium wyboru. Ważnym jest również, aby koncerty po sobie następujące dobrze ze sobą konweniowały. Na scenie podczas tegorocznej edycji Sopot Jazz ujrzymy zatem uznanych artystów średniego i młodego pokolenia z Polski i zagranicy - mówi Marcin Wasilewski i dodaje: - Wysłuchamy muzyki od tej pochodzącej z gorącego Izraela, w której wybrzmiewa nuta żydowskiej melodyki i echo śródziemnomorskiego błękitu, poprzez artystów z chłodnej Norwegii, którzy swoją pozorną powściągliwością przywołują krajobrazy pięknych i tajemniczych fiordów, po artystów z Polski, inspirujących się hinduskim konnakolem czy poezją w ich autorskiej interpretacji jazzu współczesnego.

 - Ideą tegorocznej edycji jest zaprezentowanie publiczności tego co ciekawe, nowe, aktualne a przede wszystkim piękne w muzyce jazzowej – informuje Marcin Wasilewski.

Sobota, 8 października 2022, Grand Pavilion Blu Hotel, Sopot

 Drugi dzień festiwalu, w przestrzeni Grand Pavilion w Radisson Blu Hotel, otworzy Artur Dutkiewicz – pianista jazzowy i kompozytor, nazywany „ambasadorem polskiego jazzu”, który zaprezentuje wyjątkowy projekt muzyczny „Tribute To Tomasz Szukalski”, upamiętniający wybitnego artystę oraz niezwykle barwną osobowość sceniczną – Tomasza Szukalskiego, w 10. rocznicę jego śmierci. W zespole Dutkiewicza wystąpi trzech muzyków oryginalnego składu Quartetu Mistrza. Druga część sobotniego wieczoru będzie należała do Adama Pierończyka i Anthony’ego Josepha, którzy zaprezentują wyjątkowe połączenie świata poezji i nowoczesnego jazzu. „Migratory Poets” to międzynarodowy projekt czołowego polskiego saksofonisty jazzowego Adama Pierończyka, w którym artysta manifestuje swą fascynację połączeniem słowa i muzyki improwizowanej. Gościem specjalnym będzie pochodzący
z Trynidadu Anthony Joseph, wybitny, oryginalny poeta i performer, na stałe mieszkający
w Londynie. Kwintet dopełnią wspaniali muzycy z Brazylii, Polski i USA.