Koncert „Tango namiętności” to podróż w czasie do lat dwudziestych ubiegłego stulecia, do Argentyny, gdzie żył i tworzył Carlos Gardel. Sięgniemy do historii gatunku tanga poprzez nowatorskie aranżacje z wykorzystaniem orkiestry smyczkowej, saksofonu i zespołu – instrumentarium, które pozwala odnaleźć w tej stylistyce nową jakość brzmienia.
 
Za ojca piosenki tanga uznaje się Carlosa Gardela (1890-1935) argentyńskiego śpiewaka francuskiego pochodzenia, który ponad 100 lat temu, w roku 1917, dokonał nagrania pierwszego zaśpiewanego przez siebie tanga. Piosenka ta stała się jednym z najpopularniejszych utworów w Argentynie i uchodzi za czas narodzin tanga jako utworu śpiewanego, nie zaś wyłącznie instrumentalnego.
Mimo wielkiej estymy, jaką kompozytor cieszy się do dziś w Buenos Aires, mimo znaczącej popularności tanga jako gatunku, jego twórczości pozostaje nadal mało popularna – jedynie Por una cabeza (1935) jest powszechnie znane z uwagi na wykorzystanie go w ścieżkach dźwiękowych do filmu Zapach kobiety.
 
Nieco przewrotnie ponad 100 lat później proponujemy Państwu powrót poprzez te wyjątkowo piękne wokalne linie melodyczne do tanga w wydaniu instrumentalnym. Podjąć to wyzwanie postanowiła saksofonistka Alina Mleczko – saksofonistka znana z charakterystycznej barwy dźwięku wymykającej się ustalonym kanonom klasycznego brzmienia.
Przed nami koncert, w którym artyści oddadzą to czym tango było w czasach ojca piosenki tanga: esencją egzystencji, prawdą o uczuciach, pasji, namiętności, czystą emocją.
 
 
artyści:
Alina MLECZKO – saksofon sopranowy i altowy
Tango Attack
Hadrian TABĘCKI – fortepian
Grzegorz BOŻEWICZ – bandoneon
Piotr MALICKI – gitara
 
dyrygent:
Wojciech Rajski
 
w programie m.in.:
tanga Carlosa Gardela.