O PROGRAMIE

Okres Wielkiego Postu to bardzo istotny czas w życiu każdego z nas. Rozważania o istocie cierpienia, jego sensie, nie były obce także kompozytorom na przestrzeni dziejów. Temat ten był powodem powstania wielu emocjonalnych utworów, w których śmierć jawi się jako nieodzowny element zmartwychwstania.
 
W pierwszej części koncertu sięgniemy do XVIII-wiecznej literatury muzycznej. Usłyszymy Sinfonię funebre in f minor włoskiego kompozytora i wirtuoza skrzypiec okresu baroku Pietro Antonio Locatellego, a także wybór arii z dwóch pasji Jana Sebastiana Bacha nawiązujące do okresu wielkiego postu.
W dalszej części koncertu odbędzie się prapremiera utworu współczesnego kompozytora Bernarda Stielera Na oliwnym drzewie męki. Jak pisze sam kompozytor:
Pasyjny, wieloczęściowy utwór powstał we wrześniu ubiegłego roku na prośbę prof. Przemysława Stanisławskiego. Niektóre części utworu oparte są na motywach wcześniejszych moich pieśni pasyjnych na chór mieszany. Wykorzystałem teksty z biblii oraz Maksymiliana Radziszewskiego Stabat Mater i Marty Ploty, która jest zwyciężczynią dwóch ostatnich edycji konkursu poetyckiego REDEMPTORIS CUSTOS (…) Części śpiewane przedzielone są recytacją fragmentów psalmów.
 
Bernard Stieler urodził się w 1951 roku, studiował kompozycję u prof. Andrzeja Koszewskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Jego utwory wyróżniano nagrodami w wielu ogólnopolskich konkursach kompozytorskich.
 
W koncercie partie solowe zaśpiewają Gabriela Kleban i Wojciech Bałchanowski, studenci Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Polską Filharmonię Kameralną Sopot poprowadzi Przemysław Stanisławski, dyrygent, wykładowca i profesor gdańskiej Akademii Muzycznej.
 
artyści:
Gabriela KLEBAN – sopran
Wojciech BAŁCHANOWSKI – baryton
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
 
dyrygent:
Przemysław Stanisławski
 
w programie m.in.:
P. A. Locatelli – Sinfonia funebre in f minor
J. S. Bach – wybrane arie z pasji św. Jana i św. Marka
B. Stieler – Na oliwnym drzewie męki (światowe prawykonanie)
 
Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu.
 
Partnerem koncertu jest Akademia Muzyczna w Gdańsku.