13. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny NDI Sopot Classic

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sopot Classic od 13 lat wpisuje się w kalendarz najważniejszych sopockich wydarzeń kulturalnych. Tegoroczna edycja odbędzie się od 1 do 9 lipca 2023. Festiwal powstał inicjatywy miasta Sopotu oraz dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Od początku istnienia odbywa się dzięki wsparciu finansowemu miasta Sopotu, a od 7 lat Sponsorem Festiwalu jest sopocka grupa NDI.
 
Tradycyjnie w programie Festiwalu pojawiają się wieczory tematyczne, prezentujące kulturę danego kraju. W poprzednich latach widzowie odbyli muzyczne podróże do Hiszpanii (2017), Francji (2018), do światowej stolicy muzyki- Wiednia (2019), Czech (2020), Włoch (2021). W ubiegłym roku bohaterką wieczoru była Ameryka Łacińska, a w 2023 roku dyr artystyczny Festiwalu Wojciech Rajski zaprasza widzów na muzyczną podróż do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Podczas koncertu amerykańskiego 1 lipca w Operze Leśnej zabrzmią utwory m.in. słynna „Błękitna rapsodia” i fragmenty z opery „Porgy and Bess” George’a Gershwina, pieśni Aarona Coplanda, przeboje muzyki filmowej (Gwiezdne wojny, Casablanca, Lista Schindlera) oraz piosenki z popularnych musicali. Gwiazdami wieczoru będą amerykański baryton Lester Lynch i znakomity polski pianista Leszek Możdżer. Polską Filharmonię Kameralną Sopot poprowadzi Maestro Wojciech Rajski.
 
Koncert polski to obowiązkowy punkt programu każdej edycji Festiwalu Sopot Classic, a co dwa lata towarzyszy mu Gala finałowa Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego. Podczas koncertu 4 lipca w Sali koncertowej PFK zabrzmi muzyka Krzysztofa Pendereckiego oraz jednej z jurorek Konkursu- Joanny Wnuk-Nazarowej. Zaprezentowany zostanie również nagrodzony konkursowy utwór, którego laureata poznamy już w maju. Solistą koncertu będzie Mariusz Pędziałek- jeden z najwybitniejszych polskich oboistów. Sopockich filharmoników poprowadzi Maestro Rafał Janiak. Podczas koncertu , we współpracy z TVP Kultura planowana jest projekcja filmu dokumentalnego Kaliny Cyz o Krzysztofie Pendereckim.
 
5 lipca w sopockim kościele w. Jerzego odbędzie się Koncert barokowy. Festiwal NDI Sopot Classic zaprasza gościnnie znakomite zespoły barokowe by muzyka mistrzów baroku mogła zabrzmieć w najwyższej klasy wykonaniach, na instrumentach z epoki. W poprzednich latach publiczność miała okazję spotkania z tak znakomitymi wykonawcami jak Collegium 1704, Il Pomo d'Oro, Capella dell' Ospedale della Pieta, Capelle Meditteranea. W 2022 roku gościem Festiwalu był jeden z najlepszych współczesnych kontratenorów- polski artysta Jakub Józef Orliński oraz dyrygent i skrzypek Stefan Plewniak z zespołem Il Giardino d'Amore. W 2023 roku miłośników baroku czeka kolejna niespodzianka – będziemy gościć w Sopocie jednego z najznakomitszych specjalistów od baroku- dyrygenta Williama Christie i jego zespół Les Arts Florissants oraz solistów -kontratenorów (Carlo Vistoli, Hugh Cutting).
 
Na wielki finał Festiwalu, 9 lipca w Operze Leśnej odbędzie się Gala operowa z udziałem gwiazdy o międzynarodowej renomie. To kontynuacja naszego cyklu prezentacji gwiazd światowej wokalistyki. W poprzednich latach mieliśmy przyjemność gościć w Sopocie m.in. Piotra Beczałę, Aleksandrę Kurzak, Roberto Alagnę, Rolando Villazóna, Ildara Abdrazakova i Sondrę Radvanovsky. W 2023 roku do grona znakomitych gości dołączy kolejna gwiazda. Organizatorzy Festiwalu, ze względu na toczące się negocjacje z agencją gwiazdy, nie mogą jeszcze ujawniać detali, ale zapewniają, że już niebawem poznamy szczegóły.