Zapraszamy na koncert, który jest wyrazem naszej solidarności z dotkniętym przez wojnę narodem ukraińskim.

Wstęp na koncert jest wolny.

Koncert rozpoczniemy wykonaniem instrumentalnym Melodii ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka. Dzieło to nazywane jest duchowym hymnem Ukrainy. W dalszej części koncertu zabrzmi Romans Kyryła Stetsenki. W obu utworach solistą będzie utalentowany młody ukraiński skrzypek Nazar Plyska. Trzeci utwór, który zabrzmi podczas Koncertu Solidarni z Ukrainą to Bogorodice Diewo młodej ukraińskiej kompozytorki Jeleny Junek.

Miserere Mei, Deus przeniesie nas w świat śpiewu a capella praktykowanego w okresie XVI wiecznej polifonii. Ta najsłynniejsza dziewięciogłosowa kompozycja Gregorio Allegriego była przeznaczona do wykonania wyłącznie raz w roku w okresie Wielkiego Tygodnia w Kaplicy Sykstyńskiej. 14-letni Wolfgang Amadeus Mozart zasłynął sporządzeniem „ze słuchu” kompletnej partytury tego utworu po jego jednokrotnym wysłuchaniu.

Agnus Dei Samuela Barbera powstało najpierw jako druga cześć jego Kwartetu smyczkowego op. 11, skomponowanego w 1936 roku. Dopiero w 1967 roku kompozytor dokonał trankrypcji na chór mieszany i dodał liturgiczne słowa części stałej mszy - Agnus Dei. Utwór kojarzy się z żałobą, nostalgią, miłością i namiętnością i można zaliczyć go „sentymentalnego romantyzmu”. Niektórzy dostrzegają podobieństwo tego utworu do dzieł renesansowych Palestriny i Gabrieliego.

Na finał zabrzmi Sunrise Mass norweskiego kompozytora Ola Gjeilo, który tak pisze o swoim utworze "... Chciałem, aby rozwój muzyczny dzieła ewoluował z najbardziej przejrzystego i przestrzennego, do czegoś całkowicie ziemskiego i uziemionego; od mglistego i nieskazitelnego do bardziej emocjonalnego i dramatycznego, a ostatecznie ciepłego i solidnego – jako metafora rozwoju człowieka od dziecka do dorosłego lub jako duchowa podróż ..."

 

Wykonawcy:
Nazar Plyska, skrzypce
Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Mariusz Mróz, Wojciech Rajski - dyrygenci


Koncert zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu